Tüketici satın alma davranışını etkileyen faktörler ve perakendeci markası üzerine bir alan araştırması
The factors effecting the consumer's behavior of purchasing and on research on private label
- Tez No: 191758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖVGÜ EMGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da büyük değişimleryaşanmaktadır. Küreselleşme ile birlikte yaşanan gelişmeler özellikle teknolojikgelişmeler, hızlı nüfus artışı, nüfusun sosyo-ekonomik yapısındaki değişmelertüketicilerin satın alma davranışlarını etkilemekte, istek ve ihtiyaçlarınınfarklılaştırılmasına da neden olmaktadır. Satın alma davranışı sosyal, kültürel,psikolojik ve kişisel faktörlerden etkilendiği için, kişiler homojen özellikgöstermemektedirler. Bundan dolayı kişiden kişiye değişip farklı satın almaeylemleri ortaya çıkmaktadır.Tüketici tercihlerinde meydana gelen bu tür gelişmeler ve rekabet koşulları,özellikle perakendecilik sektöründe hem kullanılan teknoloji hem de pazarlamayöntemleri açısından önemli değişikliklere yol açmıştır.Tüketicilerin günümüzde eğitime verdikleri önem her geçen gün artarken,bilgili tüketici sayısının artması ve buna bağlı olarak daha bilinçli ve daha seçiciolmaları, yoğun rekabet ortamında perakendecileri farklı çözümler bulmayayöneltmiştir. Perakendecilerin farklılaşma şekillerinden birisi de, çeşitli açılardanüretici markalı ürünlere göre bir çok avantaja sahip olan, kendi etiketleri altındatüketicilere sundukları ürünlerdir.Perakendeci markası, özel etiketli markalar, mağaza markalı ürünlertoptancının ya da perakendecinin kendi etiketiyle satılan ve üreticinin isminden farklıolan markalardır. Perakendecilerin müşteri istek ve ihtiyaçlarına daha iyi cevapverebilmeleri için, tüketicilerin satın alma davranışını etkileyen sosyal, kültürel,psikolojik ve kişisel özelliklerini çok iyi irdeleyip bu doğrultuda stratejilerinioluşturmak durumundadır
Özet (Çeviri)
ABSTRACTNowadays, great changes have been lived also in marketing field as the otherfields had. The developments which had been lived together with globalization havebeen effected the behaviour of purchasing such as technological developments, rapidincrease of population, socio-economic changes in population, socio-economicchoupes in population and have been caused the diversification of needs and wants.So the behaviour of purchasing is effected by the factors of social, cultural,pysicological that individuals has been shown homogen spesification as a result ofthat diffirent purchasing activities have been realized changing from one to one.That kind of developments related to consumers preferences and conditionsof competition serious changes have been realized especially, in retail sector in wievof using techonology and marketing methods. While the importance that consumersgive to education has been increasing day after day, that increasing the volume ofconsumer, selective consumers are directed for the retailers to find diffirent solutions.One of the diversifications types of the retailers is the products which have manyadvantage to marked products and products which are branded with their own mark.The retailers mark are the marks which special brand and been sold under their ownbrand and the diffirent from the producer?s name.The Relailers to respond to the needs and wants of consumers better have todetermine suitable strategies directed to effecting the purchasing behaviour byexamine social, cultural, pyscological and individual spesifications of consumers.