Ekolojik yönetim: İşletme yönetiminde çevre duyarlılığının geliştirilmesi
Ecological management: Improving sensitivity to environment in business management
- Tez No: 191761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCER ASUNAKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Çevre sorunlarının hızla artmasıyla birlikte çevre ve ekoloji kavramlarıekonomik, siyasal, sosyolojik ve örgütsel uygulamaların tamamında dikkate alınankavramlar arasına girmiştir. Çevreci örgütlerin ve bilinçli tüketicilerin oluşturduğukamuoyu baskısı, devletler tarafından çıkarılan yeni yasa ve yönetmelikler, çevreyeduyarlı bir yönetim anlayışı benimseyen işletmelerin sahip oldukları rekabetüstünlükleri gibi faktörler nedeniyle, günümüz işletmelerinin çevresel konularaduyarlı olmaları gerekmektedir. Oysa iktisatçılar, iş adamları ve işletme yöneticileri,çevresel faktörleri dışsal birer olgu olarak görme eğilimindedirler. Ekolojikfaaliyetlerin maliyetleri artırdığına, dolayısıyla, karlılık ile çevre duyarlılığı arasındaters ilişki olduğuna inanılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, karlılık ve ekolojikduyarlılık arasında varolduğuna inanılan ilişki hakkındaki yanlış inanışa farklı birbakış açısı getirme ve gerek akademik, gerekse uygulama alanında yaşanançelişkileri minimize etme amacını taşımaktadır. ?Ekolojik Yönetim: İşletmeYönetiminde Çevre Duyarlılığının Geliştirilmesi? isimli bu çalışmanın bir diğeramacı da işletmelerin ve yöneticilerin mevcut durumda çevresel faktörlere olan bakışaçıları ve çevresel duyarlılığında etkili olan unsurların belirlenmesi ve bu konudabazı önerilerin getirilmesidir.Teorik kapsam içerisinde ekoloji bilimi ve çevrecilik akımının gelişimi, çevresorunları ve sebepleri, ekonomik faaliyetler ve çevre ilişkisi ile çevreye duyarlıişletmecilik ve yönetim konuları ele alınmıştır. Uygulama kısmında ise işletmelerinve yöneticilerin mevcut durumda çevresel faktörlere olan bakış açıları ve çevreselduyarlılığında etkili olan unsurlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, çeşitlisektörlerde faaliyet gösteren işletme yöneticilerinin anket sorularına verdiklericevaplar analiz edilerek yorumlanmış ve işletmelerde çevre duyarlılığınıngeliştirilmesi hususunda bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in environmental problems, the terms ofenvironment and ecology have started to be taken into consideration in sociological,political and organizational applications. Today?s business administrations have to besensitive to environmental matters because of the press of public opinion that isfounded by environmental organizations and conscious consumer, the new laws andregulations issued by the governments, the competition advantages of the firms thathave adopted environmentally sensitive management. However the economists,businessman and the managers tend to see the environmental factors as exterior facts.This group of people believes that ecological activities are increasing the costs so theprofitability and the environmental sensitiveness are reverse proportional. In thiscontext this study aims to bring a new way of approach to the wrong belief of therelation between profitability and the environmental sensitiveness that is believed toexist and minimizing the contradictions occurring in both academic and daily life.Another aim of this study named ?Ecological Management: Improving Sensitivity ToEnvironment In Business Management? is to determine the point of view ofmanagers and firms to environmental factors and the elements that are effective totheir environmental sensitiveness and bringing some suggestions about the subject.The improvement of science of ecology and environmentalism trend, theenvironmental problems and the reasons, economical activities and the environmentrelations and finally environmentally sensitive management and administrationsubjects have been discussed in theoretical content. In the practical section, the pointof view of managers and firms to environmental factors and the elements that areeffective to their environmental sensitiveness are tried to be determined. For this aim,the public survey answers of managers performing activities in different businesssectors have been analyzed and commented and as a result; some suggestions aboutimproving environmental sensitiveness in firms are developed.