Kamu yönetimi bağlamında değişim yönetimi ve yönetsel çevre ilişkisi
In terms of public administration change management and managerial environment relation
  1. Tez No: 191766
  2. Yazar: HACI ARİF EMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Değişim insanlığın inkar edilemez bir gerçeğidir. Bireyler, toplumlar,organizasyonlar, sistemler, devletler değişim sürecini yavaş yada hızlı bir şekildeyaşarlar. Bu sürecin hızlı ya da yavaş yaşanması, toplumsal yapı, kültür, coğrafi yapı,iletişim ve etkileşim vb. faktörlere bağlıdır.Bireylerin ve toplumların iletişim ve etkileşimi, teknoljik gelişme vedeğişimler, bilimin ilerlemesi vb. faktörler bireylerin ve tolumların beklentilerinideğiştirmektedir. Organizasyonlar (gerek özel sektör işletmeleri gerekse kamukurumları) bireyin ve toplumun beklentilerine cevap verebildikleri müddetçevarlıklarını ve etkinliklerini sürdürebileceklerinden, bu değişime ayak uydurmakdurumundadırlar.Organizasyonları değişime zorlayan sadece bireyin ve toplumunbeklentilerindeki farklılaşma değildir. Aynı zamanda küreselleşme, dünya ve ülkeekonomisindeki değişim, teknolojik değişim ve ilerleme, maliyet, bölgesel birlikler,doğal kaynakların azalması, ekolojik değişim, örgütsel yapıdaki aksaklıklar vb.faktörler organizasyonel değişimde etkin bir rol oynamaktadır.Fakat bu aşamada örgütün değişime nasıl adapte olacağı sorunu ortayaçıkmaktadır. Çünkü organizasyondaki, gerek teknolojik gerekse örgütsel yapıdakideğişim iş akışını, örgüt kültürünü, personelin davranış kalıplarını ve işinietkileyecektir. Bu da personelde tedirginlik, korku ve gelecek kaygısı yaratarakonların değişime direniş göstermelerine yol açacaktır. Işte bu noktada değişimyönetimi devereye gitrmektedir.Değişim yönetimi, değişimin örgütte uygulanması öncesinde ve sırasındaneler yapılması gerektiği, değişimin aşamaları ve değişime direnişle nasıl başaçıkılacağı konularında organizasyonlara yardımcı olmaktadır. Bu nedenle örgütleraçısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Change is an undeniable fact of manlund. Individuals, societied,organizations, states, experience, process of change either slowlyor rapidly. Thespeed of change, (whether fast or slow) depends on social, cultural, geographical andcommunicative and interactive structures.Factors such as communication and interaction between individuals andsocieties, technological developments and changes, scientific developments havebeen changing the expectations of socities and individuals. Organization (whetherpublic or private) can exist and continue their effect as lony as they fullfill theexpectations of society and those of individuals. For that reason they have to keep upwhit the changes.It is not only the differences in the expectations of society and individual thatforces organizations to change. Globalization the change in the world and countries?economy at the same time like technological change and progress, cost regionalunities, decrease in natural sources, ecological change, defects in organizationalstructure and the factors like this play an important role in organizational changes.However, at this stage the question of how to adopt itself appears for anorganization. Because, changes in an organization ?whether organizational ortechnological? influences the process of work, organizational culture, stereotypebehaviour of staff and their work. This causes the staff to be restless, fearful andanxious for the future. This state of mind causes the staff to resist changes. At thispoint change mngement cuts in.Change management tells what to do before and during changeimplementation in an organization, stages of change and helps organizations how tocope with resistance against change. Therefore , it plays a significant role fororganization.