Türkiye'de memur disiplin suç ve cezalarının uygulanması
Application of sentences to the discipline crimes of public officers in Turkey
  1. Tez No: 191767
  2. Yazar: GÖKHAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK, YRD. DOÇ. DR. FATİH TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZETTÜRKİYE'DE MEMUR DİSİPLİN SUÇ VE CEZALARININUYGULANMASI?Türkiye'de Memur Disiplin Suç ve Cezalarının Uygulanması?başlıklı bu çalışmamızda, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (DMK)temel alınarak disiplin suç ve cezaları anlatılmış, konu kendisiyle ilintilidiğer müesseseleride içine alacak şekilde aktarılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, mevzuatımızda memurun neşekilde düzenlendiği ve disiplin kavramının nasıl anlaşılması gerektiğiüzerinde durulmuş ve dispilin hukukunun genel ilkeleri açıklanmıştır.İkinci bölümde ise 657 Sayılı Kanunda düzenlenmiş disiplin suç vecezaları teker teker anlatılmış ve bu cezalara karşı itiraz ve yargısalkorunma yollarının neler olduğu üzerinde durulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, disiplin cezalarının adetehazırlık aşamasını oluşturan görevden uzaklaştırma müessesesi elealınmış, bu kurum tüm yönleriyle incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise,memurların değerlendirilmesinde önemli bir yeri olan sicillerdoldurulmasına esas teşkil eden kriterlerde eklenerek açıklanmıştır.Disiplin cezalarında zamanaşımı,disiplin cezası vermeye yetkili disiplinamir ve kurullarıve sonuca ilişkin önerilerde bu bölümde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAPPLICATION OF SENTENCES TO THE DISCIPLINECRIMES OF PUBLIC OFFICERS IN TURKEYIn the ?application of sentences to the discipline crimes of publicofficers in Turkey? study, discipline crimes and possible sentences hasbeen studied according to code numbered 657, named ?Public OfficersLaw? (DMK) and any constitutions connected with the subject.In the first chapter of the study, definition of ?public officer? inregulations has been studied. In addition, concept of discipline and howit must be handled and should be understood has been studied. Principlesof Discipline Law has been disclosed. In the second chapter, disciplinecrimes and their corresponding sentences which has been regulated incode numbered 657 has been described andways of justical preservationand objection to these sentences has been explained.In the third chapter of the study, foundation of dismissal, which isnearly the preparotory phase of discipline sentences has been handledand studied in all aspects. In the fourth chapter; records, recording andcriterion on recording process, which is the basis for evaluation of publicofficers has been handled. Prescriptions in dicipline sentences, superiorpublic officers and councils authorized to apply dicipline sentences andproposals and final statements on the subject are handled in this chapter.