II. Tertip 1-5 cild Düstur fihristinin transkripsiyon ve değerlendirimesi
The transcription an evaluation of the index of II.Tertip 1-5 issue Düstur
  1. Tez No: 191768
  2. Yazar: AHMET GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 482
Özet
Meşrutiyet ve sonrası döneme ait olan bu fihristler, dönemin siyasi,ekonomik, kültürel, içtimai özelliklerini yansıtmaktadır. Osmanlı Devleti'nin enbuhranlı dönemi olan, yıkılışın arifesindeki, bu dönemin bütün akislerinidüsturlardan takip etmek mümkündür.Dönemin savaşlarının ekonomik, sosyal ve siyasi boyutları, içişleri ve dışişlerine olan tesirleri, ekonomik zorluklar, içeriden ve dışarıdan gelen yoğuntazyikler ve bütün bunların karşısında her ne pahasına olursa olsun ayakta kalmayaçalışan ve asli görevlerini yerine getirmeye çalışan bir devletin çırpınışlarını en iyişekilde düsturlardan takip edebiliriz.Bir konu ile alakalı olarak düstur maddelerine bütünüyle ulaşmak,araştırılacak konunun tam manasıyla açıklanabilip gerçeklerin ortaya konması içinoldukça önemlidir. Bunun için araştırmacının araştırdığı konu ile ilgili yapılmışbütün kanunlara en hızlı bir şekilde ulaşması gerekmektedir. İşte bu yoldan hareketlefihristlerin konu tasnifine tabi tutulması önemli bir açığı gidermektedir. Böyleliklearaştırmacılar konu ile alakalı yapılmış kanunları bir arada bulma ve bunlara süratleulaşma imkanı bulacaklardır.
Özet (Çeviri)
These indexes belonging to the II. Meşrutiyet and the later Period reflects to thepolitical, economical, cultural and social features of the period. The reflections of theperiod being the most crisis era and the eve beginning of the devastation possibly canbe followed from the düsturs.Economical, social, end political aspects of the wars of the period and theirinfluence on the internal and foreign affairs, economical difficulties, the intensepressure coming from the country and abroad, struggling of a country trying tosurvive and trying to full fill its principal duty by standing against to all thesedifficulties can be fallowed from the düsturs in the best way.İt?s of great importance that reaching the düstur items completely related toone specific item in arder to explain the resaarch subject with its whole meaning toreveal the truth. Therefore, the researcher must reach the entire articles of law weremode for the subject he / she has been researching as fast as possible. From thisaspect, subjecting the index to item classification removes an important deficit. Thus,the researchers will be able to find the articles that were mode related to the subjectand they will have the opportunity to reach the articles in the fastest way.