Zeytinköy köyü monografisi
- Tez No: 191785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KOŞAR HIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Monografik bir çalışma olan bu araştırmada Zeytinköy köyü tüm özellikleriile betimlenmeye çalışılmıştır.Araştırmanın konusu olan Zeytinköy köyü Muğla ili, merkez ilçeye bağlı birköydür. Muğla'ya 46 km. uzaklıkta bulunan köyün, ilk kuruluş tarihi bilinmemeklebirlikte, göçer çobanlar tarafından kurulduğu söylenmektedir.Zeytinköy köyü yerleşim yerine göre bir dağ köyü özelliği göstermektedir.Engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan köy, ormanın hemen kenarında yeralmaktadır. Bu nedenle ekilebilir arazinin oldukça az olduğu köyde, engebeli araziyeuyum gösteren zeytin üreticiliği gelişmiştir. Zeytin üretimi, köyün başlıca gelirkaynağıdır. Ayrıca köyde arıcılık faaliyeti yapılmaktadır.Köyde yaşayanlar geçimlik olarak tahıl, sebze ve meyve yetiştirmektedirler.Tahıl olarak en çok buğday, arpa ve mısır yetiştirilmektedir. Elde ettikleri buğdayı unve bulgur haline getirmektedirler. Köydeki aileler yiyecekleri ekmeği, kendileriyapmaktadırlar.Köyün en önemli geçim kaynakları olan zeytin ve bal üretiminin yıllara göredeğişiklik göstermesi ve geniş arazilere sahip olmamaları köylünün gelir düzeyiniolumsuz yönde etkilemektedir. Köyde ki iş olanakları da oldukça kısıtlıdır.Köylünün gelir düzeyinin iyi olmaması ve işsizlik yoksulluğu getirmiştir.Köyde yaşayanların büyük bir çoğunluğu yoksuldur. Yoksulluk köyden şehre göçüdoğurmuştur. Köyden şehre yaşanan göç ise köyün nüfus yapısını oldukçadeğiştirmiştir. Çünkü göç edenler çoğunlukla gençlerdir. Bu nedenle köyde yaşayannüfus oldukça yaşlı bir nüfustur.Köydeki aile yapısı ise çekirdek aile dediğimiz küçük aile tipi özelliğigöstermektedir. Aile yapısı, geleneksel aile yapısından oldukça uzaklaşmıştır. Budurum, kendini özellikle evlenme şekillerinde göstermektedir. Evlenecek olangençler evlenme kararını kendileri almakta, eşlerini kendileri seçmekte veevlendikten sonra kendilerine ayrı ev açmaktadırlar.Köyde eğitime önem verilmektedir. Fakat ekonomik yetersizlikler, köyleMuğla arasındaki uzaklık ve köyün ulaşım olanaklarının kısıtlılığı köydeki eğitimdurumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Köyde okuma-yazma oranı ise oldukçayüksektir.Zeytinköy köyü tüm bu özellikleri ile toplumsal değişimden az etkilenen biryerleşim birimi özelliği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research which is a monographic work, village of Zeytinköy has beentried to be described with its all specifications.Village of Zeytinköy which is the subject of this research, takes its place incity of Muğla central district area. The distance between the village and Muğla is 46km. It?s not known when this village had been based on this area. Also it?s said thatmigratory shepherds set up this place.Village of Zeytinköy appears with its mountain village qualifications as asettled area. The village has been settled on a rough area that lays alongside aforest .Because of that there is very less field that can be cultivated thus to be a oliveproducer has made a progress that related to the rough land. Producing olive is themain source of income. Also beekeeping is made by the villagers.The villagers grow grain cereals, vegetable and fruit as living sources. Themost grown grain cereals are wheat, barley and corn. Produced wheat is transformedto flour, bailed and pounded wheat by the villagers. Families in the village maketheir bread themselves.The villagers income level has been effected in a negative direction that isparallel with olive producing and beekeeping changes in the years and not to havebig fields. Also work facilities are quite tight in the village.The villagers low living sources and joblesness bring about neediness. Mostof the people in the village are poor. And this neediness brings forth a migrationfrom village to city. Because of this migration from village to city changes thepopulation of the village. Emigrants are mostly young people. Therefore the livingpopulation in the village is quite old people.Families in the village have formation as small families. Structure of familyhad taken a long way away from traditional family structure. This situation is becamevisible with the way of weddings. Young people who will be married, take theirdecisions on their own, choose their partners as they like. Also the married couple setapart their own house from their families.Education is important for the villagers. But insufficiency of economy,distance between the village and Muğla, lack of transportation raise difficulties withthe education facilities. In spite of that proportion of reading and writing ability isvery high.Village of Zeytinköy with all these qualities, shows its living unitspecifications with little affection from social changes.