Halk oyunlarına düzenli katılımın üniversite öğrencilerinin depresyon ve uyum düzeylerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 191789
  2. Yazar: SIDIKA KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
IIÖZETToplum üzerinde bazı etkileri olan halk danslarının, üniversite öğrencilerinde depsikolojik, sosyal ve fizyolojik etkileri vardır. Halk oyunu aktivitelerine katılımrekreasyonun bir biçimidir.Bu araştırmanın amacı, halk oyunlarına düzenli katılımın üniversite öğrencilerininuyum ve depresyon düzeylerine etkisini ortaya çıkarmaktır.Bu doğrultuda üniversitede eğitim ve öğretim gören öğrencilerin, halk oyunlarınadüzenli katılımları sonucunda, öğrencilerin depresyon ve uyum düzeylerine etkisininolumlu ve olumsuz sonuçlarının bilimsel olarak ortaya konmasıdır.Araştırma örneklemini, Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor YüksekokuluDans Salonunda, haftada 2 gün 2'şer saat olmak üzere yapılan halk oyunları çalışmalarınakatılan 11 kız 19 erkek toplam 30 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada uyum düzeyi ile ilgili bilgiler Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE) ,depresyonla ilgili bilgiler Beck Depresyon Envanteri( BDİ) kullanılarak elde edilmiştir.Araştırmanın kontrol gurubu, Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve SporYüksekokulu Rekreasyon sınıfında öğrenim gören 30 kişilik gönüllü öğrenci gurubuoluşturmuştur.Bulguların analizinde, SPSS 10.0 programında, sıklık, minimum-maksimumpuanlar, t-test, Anova ve Tukey HSD istatistiki yöntemleri kullanılmıştır.Sonuç olarak, halk oyunları egzersiz programı üniversite öğrencilerinin depresyondüzeylerine olumlu etki ederken, uyum düzeyi ve egzersiz programına katılım arasındaherhangi bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
IIIABSTRACTFolk dances, which has some effects on society has some physiologicalpsychological and sociological effects on University students as well. Participation in folkdance activities is a form of recreation.The purpose of this study is to expose the effects of regular participating in folkdances on the adjustment and depression level of university students.The study covers 19 male and 11 female, totaly 30 students who participated in thefolk dance-exercise program in Dance Saloon of Physical Education and Sport School ofMuğla University. The exercise program included two sessions a week and each sessionlast 2 hours.This investigation cheaking groub, Muğla unıvercity physical education ans sportinstitution of higher education rekreaction class 30 students to be willing to form.The Hacettepe Personality Inventory (HPE) was used to gather the data on theadjustment level and The Beck Depression Inventory( BDI) was used to collect the data ondepression level.To analyse the data, the statistical methods of frequency, minimum-maximumscores, t-test, Anova and Tukey HSD were used in SPSS 10.0.As a result, folk dance-exercise program has positive effect on the depression levelof both male and female university students. On the other hand there is no relationshipbetween participation in folk dance-exercise program and adjustment level consideringboth sexes.