Köyceğiz sosyal, siyasal ve ekonomik yapısı (1923-1960)
The social, political and economic aspects of Köyceğiz (1923-1960)
- Tez No: 191788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze önemli bir yerleşim birimi olanKöyceğiz'in, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini de içine alan kısa birdeğerlendirmesi, idari ve nüfus yapısı ve geçen zaman içinde sözünü ettiğimizyapıdaki değişiklikler, ekonomik, sosyal, siyasal hayatı ile eğitim ve kültüralanındaki gelişmeleri ortaya konmuştur.Çalışmamız süresince özellikle 1923-1960 yılları arası Muğla yerel basınıbaşta olmak üzere, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Genel Kurmay Askeri Tarih veStratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) Arşivi, Ankara Milli Kütüphane, Köyceğiz'dekibazı kamu kurum ve kuruluşlarının arşivleri ile adı geçen döneme tanıklık yapmışkişilerden yararlanılmaya çalışılmıştır.Bu çalışma Giriş Bölümü dışında dört bölümden oluşmaktadır. BunlardanGiriş Bölümü'nde; Köyceğiz'in ilk çağdan Türk hakimiyetine; Menteşe Beyliği,Osmanlı Devleti Dönemi ve Milli Mücadele Dönemi Köyceğiz'i hakkında genelbilgiler verilmiştir. Birinci Bölüm'de; Osmanlı Devleti'nin son dönemi veCumhuriyet Dönemi'nde Köyceğiz'in idari yapısı ile nüfus özellikleri incelenmiştir.İkinci Bölüm'de; Köyceğiz'in sosyal hayatı ile siyasal hayatı ele alınmıştır. ÜçüncüBölüm'de ise; Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve 1923-1960 yılları arasındaKöyceğiz'deki eğitim ve kültür hayatı ortaya konulmuştur. Dördüncü ve sonbölümde ise; Köyceğiz'in ekonomik yapısı ve bu yapıya paralel kurum ve kuruluşlaranlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; including the latest periods of the Ottoman Empire, a briefevaluation of Köyceğiz, which has been a significant settlement unit from the earlyages to the present is made; administration and population structure of Köyceğiz andtehe changes within this structure; economic, social and policital life and thedevelopments in the fields of education and culture in Köyceğiz are handled.Throughout our study we have tried to make use of Köyceğiz Local Pres,especially between 1923 and 1960, Prime Ministery Republican Archive, Consul-general Military History and Strategic Research Chairmanship Archive, AnkaraNational Library, the Archive of some state offices in Köyceğiz and peoplewitnessing the period mentioned.This study consists of four sections, apart from the Introduction Part. In theIntroduction Part, some general Information has been given about Köyceğiz from thefirst erat o Turkish domination, Menteşe Goverment, the Otoman Empire period andNational Fight period. In the First Part; the last period of the Otoman Empire and theadministrative structure and population characteristics of Köyceğiz in republic periodhave been studied. In the Second Part; the social life and the policital life ofKöyceğiz have been mentioned. In the Third Part; educational and cultural life inKöyceğiz during the last period of the Otoman Empire and years betwenn 1923 and1960 has been shown. In the Fourth and last part, the economical structure ofKöyceğiz and the state offices paralel with this structure have been described.