Türkiye için spor turizm stratejisinin belirlenmesi ve geliştirilmesi
Sports tourism strategy determination and development for Turkey
- Tez No: 191790
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
VÖZETBu çalışmada, Türkiye için spor turizm stratejisinin belirlenmesi ve geliştirilmesiamaçlanmıştır. Spor turizmi spor ve turizm kavramlarının bileşiminden oluşan, en genelanlamda spor yapma amaçlı yapılan seyahatler olarak tanımlanmaya çalışılmıştır.Çalışma içerisinde Muğla yöresinde bulunan tüm kamu ve ulaşılabilen özel sektörspor tesislerinde yönetici olarak görev yapan kişilere anket uygulandı. 14 soruluk anketsonucunda ulaşılan sonuçlar grafikler ve tablolar yardımıyla yorumlandı.İstatistiki işlemler için toplanan bilgiler SPSS for Windows Pocket programındatablolaştırıldı. Daha sonra bu bilgilerin frekansları, yüzde değerleri, Kendall W testi ve ki-karetestleri yapılarak yorumlanmaya çalışıldı.Çalışma sonucunda; araştırma içerisindeki spor yöneticilerimizin % 63.37' ününerkeklerden ve % 36.63'sının bayanlardan oluştuğu saptandı. Araştırma içinde bilgilerinedanışılan yöneticilerin çoğunluğunun % 32.30 ile 35-39 yaş arasında olduğu bulunmuştur.Yöneticilerin, çalıştıkları süreler incelendiğinde ilk sırada % 40 ile 6-10 yıl arası deneyimesahip olanların olduğu görülmektedir. Ülkemizdeki spor turizmine yönelik tesis sayısının %46,2 ile kısmen yeterli görüldüğü görülmüştür. Spor turizmi kavramı ile ilgili bilimselkaynakların spor yöneticilerinin % 70,8' i tarafından yetersiz görüldüğü bulunmuştur. Sporyöneticilerinin spor turizmine en elverişli bölge olarak % 61,5 ile Akdeniz bölgesinigördüklerini belirtmişlerdir. Spor yöneticileri, ülkemizde ki spor turizmin yenidenyapılandırılması için en yararlı tesis türü olarak ilk sırada % 32,3 ile Otel içi rekreatif sportesislerini düşündüklerini belirtmişlerdir. Spor yöneticileri spor turizmi ile ilgili olarak varolduğu belirtilen devlet politikasının yeterliliği hakkında ki soruya ilk sırada % 40 ile kısmenyeterli cevabını vermişlerdir.Sonuç olarak, toplanan bilgiler ve yapılan literatür taramaları ışığında, ülkemizdeki spor turizm kavramının gelişebilmesi ve dünya üzerinde bu konu ile ilgili gelişmiş yapıyasahip ülkelere ulaşabilmesi için öncelikli olarak; devlet kanalı ve üniversitelerde bulunankonu ile ilgili uzmanların bir araya gelebileceği bir komisyon kurularak, bir stratejioluşturulması için çalışılması gerektiği düşünülmektedir. Bundan sonra, Türkiye' de ki sporturizminin gelişimi için gerekli etkenlere verilen önemin ve bilimsel çalışmaların sayılarıarttırılarak hızlı bir şekilde gelişiminin sağlanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
VISUMMARYIn this study, it was aimed that to develop and describe sport tourism strategy forTurkey. Sport tourism which is forming sport and tourism concepts was defined as mostgenerally travelling to ait for sport.A questionarre was applied to working person as a sport manager in sportfacilities, public and private sector in Mugla. 14 items questionarre was performed and dataswere commented on tables and graphics.For the statistical progress SPSS for Windows Pocket programme was used anddatas were analyzed with frequency values, percentage values, Kendall-W test and Chi-Square tests.According to collected data, the most of sport manager were man (63.37 %) andwomen were (36.63 %) in the study. 35-39 age group was dominated with 32.30 % to otherage groups. When we look the experience years of sport managers, 6-10 years experiment wasat the first rank with 40 %. According to managers Turkey has a partly enough sport facilitiesto develop sport tourism concept (46.2 % ). Sport managers indicated that resources is notenough which related with sport tourism. Sport managers were choosen Mediterrian region (61.5 %) as the best suitable sport tourism region in Turkey. Sport managers indicated thatTurkey should construct much more Recreative sport facilities with 32.3 % in Hotel orHoliday Villages to rebuilt sport tourism concept. Public and private sector sport facilitiymanagers informed that Turkish Tourism Ministry has a partly enough (40 %) sport policy todevelop sport tourism.As a result, when we analyzed all collected datas, Turkey Tourism Ministry andTurkish Universities should establish a scientific council to develop sport tourism concept inTurkey. Firstfull, this council must work on to do technological, flexible, strong and scientificsport tourism strategy. Meanwhile according to researcher this strategy must establish somefactors include strategic approach, coordination and communication, regional development,research, facility development, funding, education and training, standardised economicmodelling and participation. After these events sport tourism organizations should get muchmore importance from all parts of sectors.