Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin yapısı (Emekli Sandığı örneği)
The structer of social security system in Turkey (as a sample of Emekli Sandığı)
  1. Tez No: 191813
  2. Yazar: ELİF ZEYBEK ÇAMKERTEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKERİM GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETKurumsal yapılanmaya son elli yılda geçen Türk Sosyal Güvenlik Sistemi aslındaazımsanmayacak yol kat etmesine rağmen son yıllarda bir açmazın içine düşmüştür. Sistembu haliyle Hazine katkısı olmadan ayakta duramayacak, dolayısıyla sürdürülemezdurumdadır. Sosyal güvenlik sisteminin içinde bulunduğu açmazlara çözüm bulunması gereğiuzun yıllardan beri tartışılmakla birlikte bu konuda 08.09.1999 tarih ve 4447 sayılı yasa ile ilkadım atılmıştır.Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra her ne kadar özellikle SSK ve Bağ-Kurbakımından mali göstergelerde iyileşme gözlenmişse de bu iyileşme kısa süreli olmuş, hemEmekli Sandığı'nın var olan problemlerine kalıcı çözüm bulunamamış, hem de SSK ve Bağ-Kur'un düzelmekte olduğu gözlenen mali yapıları Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin deetkisiyle yeniden bozulmuştur. Sosyal Güvenlik Sistemi'nin yeniden yapılandırılmasıçalışmaları çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca ilgili kurum vekuruluşların katkısıyla hazırlattırılan reform taslağı kamuoyunun tartışmasına sunulmuştur.Tek çatı yaklaşımının altyapı ve finansman eksiklikleri nazara alındığında mevcutkurumların özerk yönetime kavuşturularak ıslahı ve sistemin sürdürülebilir olmasınınönündeki sorunlara birebir ve kalıcı çözümler getirilmesi, hem daha ekonomik hem de dahaişlevsel olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTurkish Social Security System that has been in institutional formation for recent fiftyyears in fact has improved very much but in the last years it is in a dilemma. System, withthese circumstances, can not stand consequently; can not go on without Treasury contribution.The requirement to find out solution to the dilemmas of Social Security System has beenargued for many years, first step for this subject was the law dated on 08.09.1999 andnumbered 4447.As the law has came into force there was a recovery especially in fiscal aspects ofSocial Insurances Institution (SSK) and Bağ-Kur, but this recovery lasted short. Also theexisting problems of Pension Fund could not be solved permanently, and the fiscal problemsof Social Insurances Institution and Bağ-Kur that seemed to be well went to bad again withthe influence of the crisis of November 2000 and February 2001. In the re-formation studiesof Social Security System the outline of reform prepared by Ministry of Labour and SocialSecurity with the help of relevant and institutions has been put in the discussion of publicopinion.Taking into the consideration of deficiencies of infrastructure and financing of theone-roof approach the amelioration of the existing institutions by autonomous managementand to find out permanent solutions to all of the problems to carry on the system will be moreeconomical and more functional.