Serbest muhasebeci ve serbest muhasebeci mali müşavirlerin çalışma hayatındaki yeri: Şanlıurfa örneği
Certified public accuntant's position in worklife: A survey in Şanlıurfa
  1. Tez No: 191814
  2. Yazar: VEHBİ AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI MUSTAFA PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETMuhasebe, tüm dünyada ?işletmenin dili? olarak tanımlanan, işletmenin mali yapısınınbelirlenmesi ve finansal kararların alınması için çok önemli fonksiyonlara sahip bir bilimdalıdır. Günümüz küresel ekonomik faaliyetlerinin bu kadar büyük boyutlara ulaşmasındamuhasebenin çok önemli rolü vardır. Muhasebe, uluslar arası standartlar ve kurallar yoluylatek düzen haline getirilmiş ve bu uluslararası ticaretin kolaylaşmasını sağlanıştır.Durum böyle olunca, hem ulusal hem de uluslararası alanlarda muhasebecilikmesleğinin ve muhasebecilerin önemi ve değeri artmış, çalışma hayatının çok önemli birayağı haline gelmişlerdir. Bu bağlamda, gelişmiş dünya ülkelerinde ve Türkiye'de,muhasebecilik çeşitli kanunlar ve düzenlemelerle belirli kurallara bağlanmış, ulusal ve uluslararası mesleki örgütler kurularak mesleki birlikteliğin oluşturulmasına ve yaygınlaştırılmasınaçalışılmıştır. Türkiye'de 1989 yılına kadar yasal boşluk nedeniyle düzensiz bir şekilde yapılanmuhasebecilik mesleği, 13 Haziran 1989 tarihinde yürürlüğe konulan ve mesleğin anayasasıolarak nitelendirilen 3568 sayılı kanunla belirli esaslara bağlanmış ve mesleğin saygınlıkkazanmasında çok önemli adımlar atılmıştır.Şanlıurfa, Türkiye'nin ekonomik bakımdan geri kalmış illerden biri olmasına rağmen,muhasebecilik, ilin çalışma hayatı açısından önemli bir yer teşkil etmekte ve ilde kayıtlı 159meslek üyesi faaliyette bulunmaktadır. Son yıllarda bölge açısından büyük önem taşıyan GAPProjesi hayata geçirildikçe, ilin ekonomik ve ticari hayatı da gelişmekte ve bu durummuhasebeciliğin ve muhasebe meslek üyelerinin önemini giderek artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAccounting, defined as `the language of business?, is an important discipline, whichhas important functions in determining the fiscal structure of and making financial decisionsat a business. Accounting has an important role in the achievement of global economicalactivities to such a huge level at our time. Accounting had been standardized withinternational standards and norms, which made international trade easier.With these, the value and importance of accountants and the profession of accountingincreased nationally and internationally, therefore, became to be an important part of businesslife. In this context, accountancy had been bound to some rules and regulations in Turkey andin developed countries, and professional alliance was tried to be achieved in national andinternational levels by establishing national and international organizations. Accountancy, asa profession, was performed improperly in Turkey until 1989 due to the shortcomings in theLaw. But the Law number 3568 acted on 13th June 1989 had brought an esteem and regulationto the profession.Although Sanliurfa is one of the economically underdeveloped cities in Turkey,accountancy has played an important role in the business life of the City. There are 159registered accountants in the City. With the activation of the most important development andinfrastructure project of the region, namely Southeastern Anatolia Project (SAP), in recentyears, the activity in business and trade life has increased, and this has brought a better statusto the profession and the professionals in the field of accounting.1