Elmalılı Hamdi Yazır'ın Nüzül sebepleri değerlendirmesi
The evulation of reason of apoplexy of Elmalılı Hamdi Yazır
- Tez No: 191830
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Giriş ve birinci bölümde esbab-ı nüzûl hakkında genel bilgi verildikten sonra ElmalılıHamdi Yazır'ın hayatı ve eseri incelenmektedir.kinci bölümde, müfesirre göre esbab-ı nüzûle duyulan ihtiyaç ve önemi, nüzulsebeplerini takdim tarzlarını, nüzûl sebeplerini rivayeti sırasında isnadı zikir şekilleri ve eserinesbab-ı nüzul kaynakları irdelenmektedir.Üçüncü bölümde müfessirin nüzûl sebeplerini kabul ve reddederken izlemiş olduğumetot ortaya konulmaktadır. Ayrıca müfessirin rivayeti kabul veya reddederken Kur'an'ınmetin ile manası bakımından takip ettiği metot ve esbab-ı nüzulü kabul ve terkteki genelölçüleri tespit edilmektedir.Tez, ?Sonuç? başlığı altında konu ile ilgili bir değerlendirme ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of an introduction and three parts.n itroduction and in first part, after giving information about reason of apoplexy, lifeand work of Elmalılı Hamdi Yazır examined.n second part importance and necessary of reason of apoplexy according to theinterpreter presentation styles of reason of apoplexy and transporter researched.n third part methods of interpreter while accept and refus the reason of apoplexy aremanifested. Generaly accepting and refusing gauges of interpreter are determined.Thesis is concludes white an evaluation relates the subject titled ?conclusion?