Hz.Peygamber'in hanımlarından Hafsa'nın hayatı ve kişiliği
The life and personalıty of Hafsa the wife of the Prophet
  1. Tez No: 191831
  2. Yazar: FATMA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETHz. PEYGAMBER'İN HANIMLARINDAN HAFSA'NINHAYATI ve KİŞİLİĞİHafsa, Ömer b.Hattab'ın kızı ve Hz. Peygamber'in hanımlarındandır. Hz.Peygamber'in İslâm'ı tebliğinden beş yıl önce Kureyş Kâbe'yi bina ederkendoğmuştur. (m. 605)Annesi ünlü sahabe Osman b. Maz'un'un kız kardeşi Zeynep bt.Maz'un'dur.İlk evliliğini Kureyş'li Huneys b. Huzafe es-Sehmi ile yapmıştır.Babasıyla beraber Medine'ye hicret etmiştir. Kocası Bedir'e katılanlardan olupBedir'de aldığı yaralardan dolayı Medine'de vefat etmiştir.Hafsa dul kalınca babası onu evlendirmek için önce Osman b. Affan'ateklif etmiş ondan red cevabı alınca aynı teklifi Ebu Bekir'e yapmıştır. Ancak EbuBekir sessiz kalmış, bu teklife olumlu ya da olumsuz bir cevap vermemiştir.Kocasının ölümünden sonra h.3 yılın Şâ'bân ayında Hz. Peygamber'inAişe ile evliliğinden sonra, Uhud'tan önce Hz. Peygamber ile evlenmiştir. Hz.Peygamber'in dördüncü hanımıdır.Hz. Peygamber bir defasında Hafsa'yı ric'û talakla boşamış, ancakCibril'in uyarısı sonrasında bundan vazgeçmiş ona geri dönmüştür.Hz. Peygamber'in ölümünden sonra hiçbir idari işe ve siyasi olayakatılmamıştır. Babasının idareciliği döneminde de hiçbir politik olayda rolalmamıştır. Hafsa o dönemde okuma yazma bilen kadınlardan biridir.Hafsa h.45'te Muaviye'nin hilafette olduğu dönemde vefat etmiş, Bakimezarlığına gömülmüştür. Bu dönem Muaviye'nin Medine valisi Mervan ibn.Hakem'dir.ANAHTAR KELİMELER: Hafsa, Müslüman Kadın, Hicret, Cibril,Peygamber Hanımı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE LIFE AND PERSONALITY OF HAFSA THE WIFEOF THE PROPHETHafsa, daughter of `Umar b. al- Khattâb and wife of the Prophet, is said tohave been born five years before Muhammad?s mission. Her mother was Zaynabbint Maz`un. Married first to the Kurayshi Khunays b. Hudhâfa al-Sahmû.Hijra, she emigrated to Medina with her father. Her husband, a Badrû,died at Medina on the return from Badr. She was offered by her father in marraigeto Abû Bakr and to `Uthmân b. Affân; the later refused, explainig that he did notwant to marry at that time.Accordinng o the majority of the sources, Muhammad married her in themonth of Sha`ban / 625, after his marriage with Â`isha and before the Battle ofUhud. She was thus his fourth wife.The Prophet was annoyed and dicorved Hafsa but soon retrectedhisdecision because Diibrûl came down from Heaven and charged him to take backhis wife because she was very devout and was to be his wife in Paradise.After the death of the Prophet She was never engaged with anyadministrative and politikal subjects.And she did not play any political role evenduring the caliphate of her father.She was among the very few litarete women atthe time.Hafsa died at Medina in the month of Sha`ban h. 45, she was buried theBagee Cemetery. Marwân b. al-Hakam, who was governor of Medina at thistime.KEY WORDS: Hafsa, Müslim Woman, Hijra, Wife of the Prophet,