Türkiye-Suriye ilişkileri
Relations between Turkey and Syria
- Tez No: 191843
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTÜRK YE-SUR YE L ŞK LERZişan Şirin AyrancıTarih Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü MayısDanışman : Prof. Dr. hsan GüneşÖZTürkiye - Suriye ilişkileri adlı bu araştırma da Osmanlı Devleti dönemindenbaşlayarak 1970'lere kadar iki ülkenin ilişkileri ele alınmıştır. Bu süreçte iki ülkeninilişkileri genel itibarıyla olumsuz gelişir. Bunun en önemli sebebi Hatay sorunudur.Hatay sorunun yanısıra, Türkiye srail ilişkileri, Batı faktörü, tarihsel mirasta bu ilişkiyiolumsuz etkilemiştir. Elbette ilişkiler zaman zaman yumuşar fakat bu yumuşa herzaman kısa süreli olmuştur. Bu çalışmada iki komşu ülkenin ilişkileri tarihsel süreçte elealınarak, ilişkileri etkileyen faktörler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn thıs resarch I mentıon about the relatıons between Türkiye ans Syria from theOtoman Empıre to 1970. In thıs process relatıons between the two contıers weregenarally negatıve because the most important problem was the problem Hatay. Notonly the problem of Hatay but also the relatıons between Türkiye and srail affected thisrelation negatively.And also there was a weast side of relations sometimes the relationswe were getting well but ıt lasted too short.In thıs study all these relatıons of theneıghbor contrıes reserched and examined in the process of history what affected therelatıons.