Pazaryeri'nde tarihi Türk evlerinin cephe örnekleri
The sample of the scan of historical Turkish houses in Pazaryeri
  1. Tez No: 191855
  2. Yazar: GÖZDE ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERİFE CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
PAZARYER 'NDE TAR H TÜRK EVLER N N CEPHE ÖRNEKLERGözde ÇELEB OĞLUSanat Tarihi Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman: Prof.Dr. Şerife CENG ZAnadolu'nun Osmanlıdan günümüze kadar önemli bir yerleşim yeri olan PazaryeriBilecik'e bağlı bir ilçedir.Osmanlı döneminde gerek askeri yol üzerinde ve gerekse ticari yollar üzerinde olmasıdolayısıyla Pazaryeri gelişmiş bir nahiye konumundaydı. Ekonomisinin hayvancılığa ve tarımadayalı olması Pazaryeri evlerinin çevre nahiyelere göre daha gelişmiş ev örneklerigöstermesine en büyük etken olmuştur.Hımış tekniğinde yapılmış Pazaryeri evleri dar sokaklar çerçevesinde sıralanmış veçoğunlukla bitişik nizamda yer almış iki katlı evlerdir. Dar sokaklar küçük meydanlaraaçılırken köşe başında yer alan evlerin bazen alt bazen hem alt hem üst katları pahlanmıştır.Pazaryeri evleri beyaz çivit mavisi, pembe, krem rengi sıvasıyla renkli bir görünümortaya koyarken, ahşap doğramalar doğal olarak bırakılmıştır. Zaman içerisinde evlerin altkatları değişikliğe uğramıştır.Bu çalışmada tarihi evlerin özgün cephe tipleri incelenerek fotoğrafları çekilmiş,cephe çizimleri yapılmış ve cephe elemanları (kapı, çıkma, çıkma altı elemanları, saçak,pencere, balkon ve çatıları) hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE SAMPLES OF THE SCAN OF HISTORICALTURKISH HOUSES IN PAZARYERGözde ÇELEB OĞLUArt HistoryAnadolu University Social Science Institue , June 2006Advisor: Şerife CengizPazaryeri which is the important living area of Bilecik from the Ottoman civilizationtill today.In the Ottoman Empire period Pazaryeri is the developed area both being on themilitary and tradement ways.Pazaryeri houses are more devfeloped according to the other cities because of itseconomy?s reason is agriculture and stock breeding.Pazaryeri houses which are built using hımış technique are constructed around thenarrow roads and mostly closer to eachother.Narrow roads are closer to the small area.the bottom and top flor of the houseswhichare on these areas are assuaged.Pazaryeri houses are ın the color of pink, blue and cream.the wood works are left ınnatural ways. The down stairs of the houses wetre changed at the time.In this work , historical houses front scenes are inspected and photographed. Also thefront scene drowings are done. The information is given about the balconies , doors , eaves ofthe houses , Windows , roofs and bow-windows.