İş sözleşmesinin işçiden kaynaklanan sebeplerle süreli feshi ve sonuçları
Termed termination of employment contract for reasons arginating from the employee and its consequences
- Tez No: 191854
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UFUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜŞ SÖZLEŞMES N N ŞÇ DEN KAYNAKLANAN SEBEPLERLE SÜRELFESH VE HUKUK SONUÇLARIÇağrı ÇEL KÇalışma Ekonomisi ve Endüstri lişkileri Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2006Danışman: Doç. Dr. Ufuk AYDINKamuoyunda ş Güvencesi Kanunu olarak bilinen 4773 sayılı Kanun ve bunumüteakip çıkarılan 4857 sayılı ş Kanunu ile süreli fesih müessesesinde değişiklikleryapılmış ve işverenin süreli fesih hakkını kullanmasına kısıtlamalar getirilmiştir.Şüphesiz getirilen bu kısıtlamaların en önemlisini otuz veya daha fazla işçi çalıştıranişyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini feshedenişverenin, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veyaişin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorunda olmasıoluşturmaktadır.Çalışmamızın temel amacı, süreli fesih müessesesine ilişkin getirilendeğişiklikleri inceleyerek, işçi davranışlarından ve yetersizliğinden kaynaklanan geçerlifesih sebepleri ile derhal fesih sebepleri arasındaki temel farklılıkları ortaya koymak vesüreli fesih uygulanmasında ortaya çıkan hukuki sorunlara çözüm bulmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde fesih kavramı ve fesih türleri genel olarakaçıklandıktan sonra iş güvencesi hükümleri kapsamı içinde ve dışında fesih prosedürüaçıklanmaya çalışılmıştır.Tezimizin ana kısmı olan ikinci bölümde, işçinin davranışlarından veyetersizliğinden kaynaklanan geçerli fesih sebepleri incelenmiş, Alman ve Fransızhukuk sistemlerinin tecrübeleri ile Yargıtay'ın üç yıllık uygulaması esas alınarak bukavramlar somutlaştırılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise süreli fesih yoluyla iş sözleşmesi sona erdirilenişçinin başvurabileceği yollar ve feshin sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTurkish Labour Act No.4857, which was put into force in 2003 brought someconstraints for the employer to use the right to terminate of the contract of service. Thisprovided the workers job security. Certainly the most significant one of theseconstraints is that employer who terminates the indefinite-termed labor contract of aworker with at least six months of service at a business employing 30 or more workershas to ground the termination on a valid reason arising out of the qualification orbehaviors of the worker or the requirements of the enterprise, business or work.The fundamental aim of our study is to display the main differences between thevalid reasons of termed termination and justified reasons of the immediate terminationwhich results from the workers behaviour or inadequacy and find out solutions to thelegal problems which arise during practice of termed termination by scrutinizing thechanges regarding the institution of termed termination.In the first part of the study, after the concept and types of termination had beendescribed in general, the procedure of termination was explained within the scope of thejob security.In the second part, which is the main part of the thesis, the valid reasons oftermination resulting from worker?s behaviour and inadequacy were examined, andthese concepts were explained by considering the experience of German and French lawsystems and three year practice of Supreme Court of Appeal.In the final part of the study, the concequences of termination and the legalsolutions for the worker whose contract was termed was examined.