Velayette çocuğun yüksek yararı ilkesi
The best interest of the child in parental rights and duties
  1. Tez No: 191859
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZER TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ ERİŞGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜVELAYETTE ÇOCUĞUN YÜKSEK YARARI LKESÖzden Özer TaşkınÖzel Hukuk Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2006Danışman: Doç. Dr. Nuri ErişginBirleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin genel ilkelerinden biri olan?Çocuğun Yüksek Yararı lkesi?, çocuk hukukunun en temel ilkesidir. lkeyidüzenleyen Sözleşmenin 3. maddesine göre, çocuğu ilgilendiren her durumda ve herkararda mutlaka çocuk için mümkün olan en iyi çözüm tercih edilmelidir.Çocuğun yüksek yararı ilkesinin önemi, Sözleşmenin çocuğun yararının herzaman korunması ve üstün tutulması gerektiği yönündeki anlayışını yansıtması veSözleşmede yer alan hakların gerçeğe dönüşebilmesi için bir kılavuz olmasıdır.Çocuğun yüksek yararı ilkesi, çocuk hukukunun hem özel hukuk hem de kamuhukuku alanını ilgilendirmektedir; ancak doktrinde en çok tartışıldığı alan, ana babaçocuk arasındaki velayet ilişkisidir. Velayet, çocuğun kişi varlığının ve malvarlığınınkorunması, onun temsil edilmesi konusunda ana babaya görevler yükleyen ve bunlarınen iyi biçimde yerine getirilmesi için onlara yetkiler sağlayan bir kurumdur. Velayetinasıl amacı, çocuğun korunması ve onun yararının gözetilmesidir. Ana baba velayettendoğan görevlerini yerine getirirlerken, başlıca duyarlılık konuları çocuğun yararıolacaktır.Çocuğun yüksek yararı ilkesi, evlilik dışı ana baba çocuk ilişkilerinde deuygulama alanı bulmaktadır. Özellikle, velayetin taraflardan birine verilmesi ya da heriki ebeveynin velayette birlikte sahip olmaları hususlarında ilke gündeme gelmektedir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE BEST INTEREST of the CHILD in PARENTAL RIGHTS and DUTIESÖzden Özer TaşkınDepartment of Private LawAnadolu University Institute of Social Sciences, August 2006Supervisor: Assoc. Prof. Nuri Erişgin?The Best Interest of the Child Principle?, which is one of the general provisionsof United Nations Convention on the Right of the Child, is the most important principleof children law. Best interest principle recognized in Article 3(1) of the Convention andprovides that in all actions and decisions concerning children, the best interests of thechild shall be a primary consideration.The importance of the best interest principle is that it reflects the understandingof the Convention that the interest of the child shall be protected and considered asprimary. Moreover the principle is a key to implement the other rights of theConvention.The best interest of the child principle is related both with the public and theprivate law of children law. However, it is argued mostly in parental responsibility. Theparents have the duties to protect the individuality and the assets of the child and torepresent the child. To achieve the duties parents have also rights. The aim of theparental responsibility is to protect the child and the interests of the child. During theexercising parental responsibility, the parent shall consider the interest of the child first.The best interest of the child principle is also applied in the relation, which is outof the marriage union, between parents and child. Especially with regard the issue ofdetermining the parental responsibility for the future.