Uluslararası Para Fonu'nun uluslararası para hukukunun oluşumundaki rolü
The International Monetary Fund and it's role in the formation of the international monetary law
- Tez No: 191860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜULUSLARARASI PARA FONU'NUNULUSLARARASI PARA HUKUKUNUNOLUŞUMUNDAK ROLÜMukaddes KORKMAZ SÜRERKamu Hukuku Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2006Danışman: Doç. Dr. Ayşe Nur TÜTÜNCÜÇalışmamız, Uluslararası Para Fonu'nun, uluslararası para hukukununoluşumuna katkısı hakkındadır. II. Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan uluslararasıpara hukukunun anlaşılabilmesi için, para kavramına ve uluslararası para sisteminingelişimine bakmak gerekmektedir. Uluslararası para sistemi, ulusal paraların birbirineçevrilmesini ve dolayısıyla uluslararası ödemelerin yapılmasını sağlayan kurallar,işlemler, uygulamalar ve kurumlar bütünüdür. Uluslararası para hukuku ise, uluslararasıpara ilişkilerini düzenleyen uluslararası hukuk kurallarını ifade etmektedir. Bir devletinkendi parasını düzenleme yetkisinin bulunduğu, uluslararası hukukun genel bir ilkesidir.Bu ilkenin istisnası ise, devletin yaptığı uluslararası andlaşmalarla yetkisinisınırlandırmasıdır. Bugün için uluslararası para hukuku, Uluslararası Para Fonu (IMF)çatısı altında düzenlenmiştir. IMF, uluslararası para sisteminde istikrarın sağlanmasınıhedefleyen uluslararası bir örgüttür.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE INTERNATIONAL MONETARY FUNDAND IT?S ROLE IN THE FORMATION OFTHE INTERNATIONAL MONETARY LAWMukaddes KORKMAZ SÜRERDepartment of Public LawAnadolu University Social Sciences Institute, September 2006Advisor: Assc. Prof. Ayşe Nur TÜTÜNCÜOur study is about the International Monetary Fund?s contribution to theformation of International monetary law. To understand the international monetary law,which has emerged after the Second World War, the concept of money and formation ofthe international monetary system should be examined. International monetary system isthe sum of rules, transactions, practices and institutions, which enables internationalpayments to be done by converting national currencies. International monetary lawrefers to those rules of international law that govern international monetary relations. Itis a generally accepted principle that a state is entitled to regulate its own currency. Theexception of this principle is the restrictions by which a state bound itself viainternational treaties. Today?s international monetary law is regulated under theframework of the International Monetary Fund. The IMF is an internationalorganization aiming to ensure the stability in the international monetary system.