Televizyon reklamlarında yaratıcı yapım uygulamaları: Türk televizyon reklamlarında (2005)yaratıcı yapım bileşenleri
Execution in television advertisements: The execution components in Turkish Tv Ads (2005)
  1. Tez No: 191858
  2. Yazar: ÖMER KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERRUH UZTUĞ, YRD. DOÇ. DR. MİNE OYMAN, YRD. DOÇ. DR. R. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTELEV ZYON REKLAMLARINDA YARATICIYAPIM UYGULAMLARI: TÜRK TELEV ZYON REKLAMLARINDA (2005)YARATICI YAPIM B LEŞENLERÖmer KUTLUReklamcılık ve Halkla lişkiler Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2006Danışman: Doç. Dr. Ferruh UZTUĞTürk televizyon reklamlarına odaklanan bu çalışma ile reklamda yaratıcı yapımuygulamalarını sınıflamaya yönelik yeni bir kodlama cetvelinin geliştirilmesiamaçlanmıştır. Geliştirilen bu çerçeve ile Türk reklamlarında kullanılan yaratıcıyapım uygulamaları tercihlerini saptayarak, bunların reklamdaki mesajstratejileri ve ürün kategorilerine göre dağılımlarını ortaya koymakhedeflenmiştir.Araştırmada Türkiye'deki ulusal kanallarda yayınlanan televizyon reklamlarıalınan 921 reklamlık örneklem özelinde, ürün kategorisi, mesaj stratejisi veyaratıcı yapım uygulamaları açısından içerik analizine tabi tutulmuştur.Araştırma sonucunda Türk televizyon reklamlarının bilgi ve imaj ikiliğibağlamında, imaja yönelen bir dönüşüm geçirmekte olduğu ve bu dönüşümünreklamda yaratıcı yapım uygulamalarını etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSRACTEXECUTION IN TELEVISION ADVERTISEMENTS: THE EXECUTIONCOMPONENTS IN TURKISH TV ADS (2005)Ömer KUTLUDepartment of Advertisement and Public RelationsAnadolu University Graduate School of Social Sciences, Ağustos 2006Advisor: Assoc. Prof. Ferruh UZTUĞFocusing on Turkish television ads, this study aims at developing a new codingtable (measuring system) to classify types of execution in advertising. Theframework developed in this study intends to identify the various types ofcreative execution and their relationship with the variables of message strategyand product category.A sample of 921 TV ads broadcasted on Turkish national TV has beenanalyzed, focusing specifically on product category, message strategy andexecution.The research concludes in respect to the dichotomy of information versusimage that Turkish TV ads are undergoing a transformation towards the image.