Tac'ul-Arifin Seyyid Ebu'l-Vefa'nın tarihsel yaşamı, vefailik hareketinin (tarikatının) Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılışında ve Osmanlı Beyliği'nin kuruluşundaki önemi ve Ebu'l Vefa Menakıb-Namesi'nin edisyon kritik metni
Tacu'l Arifin Seyyid Ebu'l-Vefa's historical life, Vefailik Movement Anatolia Selçuklu State to be Demolished and Ottoman Govermental Foundation Importance and Ebu'l Vefa Menakıb-Name's edicyon-critic text
  1. Tez No: 191871
  2. Yazar: ÖMER KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMA ALTUNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTACÛ'L-ÂR F N SEYY D EBÛ'L-VEFÂ'NIN TAR HSEL YAŞAMI, VEFÂÎL KHAREKET N N (TAR KATININ) ANADOLU SELÇUKLU DEVLET 'N N YIKILIŞINDAVE OSMANLI BEYL Ğ 'N N KURULUŞUNDAK ÖNEM VE EBÛ'L-VEFÂMENÂKIB-NÂMES 'N N ED SYON-KR T K METN .Ömer KAÇMAZTarih Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sema AltunanGerçek adı; Muhammed bin Muhammed olan; ancak Tâcu'l-Ârifin Seyyid Ebû'l-Vefâadıyla şöhret kazanan Iraklı ünlü mutasavvıf, M.1100 yılındaki ölümünden sonra adınakurulan Vefâûlik tarikatının kuramsal Piri olarak kabul edilmiştir.Ebû'l-Vefâ'nın yaşamı boyunca, elde ettiği siyasi ve dini güç pek çok kez Abbasiyönetimiyle derin ihtilafa düşmesine neden olmuştur.Vefâûlik tarikatının Anadolu'ya M.XI.y.y. da girdiği kabul edilebilirse de, kökleşmesiDede Karkın'ın M.XIII.y.y. da ki Anadolu'ya girişiyle başlamış ve yerine geçen Bâbâ lyâsdöneminde Anadolu sathına yayılmıştır.Erken dönem Vefâûliğe, yabancılaşan orta dönem Vefâûliğinin yabancılaşma nedeni,hitap ettiği çevrenin değişmesi ve orta dönem Vefâû liderlerinin Ebû'l-Vefâ'nın tasavvufigörüşlerini üst çatı olarak kabul etmeleriydi.Bâbâ lyâs isyanından sonra orta dönem Vefâûleri zaman içerisinde Sünnileşmesürecine girmiş ve bazı orta dönem Vefâûleri Osmanlı'nın kuruluşu döneminde son dereceönemli fetihlere iştirak etmişlerdir.Erken dönem, Vefâûlik hakkında en kapsamlı bilgiler ise, XIV.y.y. Arapça yazılan veXVI.y.y.ın başında özetlenerek Türkçe'ye çevrilen Menâkıbu't-Tâcu'l-Ârifin Seyyid Ebû'l-Vefâ isimli eserdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTACÛ?L-ÂR F N SEYY D EBÛ?L-VEFÂ?S HISTORICAL LIFE, VEFA L KMOVEMENT ANATOLIA SELÇUKLU STATE TO BE DEMOL SHED AND OTTOMANGOVERNMENTAL FOUNDATION IMPORTANCE AND EBÛ?L-VEF MENÂKIB-NÂME?S EDICYON-CRITIK TEXTÖmer KAÇMAZHistory Protector ScienceAnadolu University Social Sciences Institute, August 2006Adviser: Yrd. Doç. Dr. Sema AltunanIraqi famous sufi whose real name was Muhammed bin Muhammed; had got famouswith the name Tâcu?l-Ârifin Seyyid Ebû?l-Vefâ; accepted as the oretical master?s of Vefâûlikdervish order which had shown off for him after his dying in 12th century. Political andreligious power of Ebû?l-Vefâ?s; had caused to hard conflicts with Abbaside administration.Had been accepted that Vefâûlik dervish order came in Anatolia in the 11th century.But this dervish order?s taking root had bequn when Dede Karkın came in Anatolia in the13th century and in Bâbâ lyâs period who came after him; this dervish order had been passedof Anatolion borders.Pre-age Vefâûlik?s had been become estranged to middle-age Vefâûlik?s. Becase itsaddressing circuit had changed and one of Vefâû leaders Ebû?l-Vefâ?s sufistic thoughts hadaccepted as the best.After Bâbâ lyâs rebellion pre-age Vefâûliks? started to be Suni in the couse of timeand some of Pre-age Vefâûliks? had gined importont conquests at the period of the OtomanEmpire?s establishment.The most radivst information about middle-age Vefâûlik is; Menâkıbu?l-Tâcu?l-ÂrifinSeyyid Ebû?l-Vefâ which had been written in Arabic in the 14th century and translated insummary Turkish at the beginning of the 16th century.