Tacü'l-Arifin Seyyid Ebü'l-Vefa ve erken Osmanlı dönemindeki etkileri
Seyyid Ebü'l-Vefa and influence on early Ottoman period
  1. Tez No: 113485
  2. Yazar: İCLAL YAŞİNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET XI. yüzyılda yaşamış Tacü'l-ârifîn Seyyid Ebü'l-Vefâ'ya nisbet edilen Vefaîyye tarikatı Türkler'in Anadolu'ya göçü ile birlikte Anadolu'ya girmiştir. Bu tarikata müntesip olan Baba İlyas, Anadolu'da önemli bir dinî ve tasavvufî hareket başlatmıştı. Baba İlyas'ın etrafında toplanmış pek çok heterodoks karakterli Türkmen dervişi Osmanlı Beyliğinin teşekkülünde önemli bir rol oynamıştır. Sadece Osmanlı Devleti'nin teşekkülünde değil, daha sonraki dönemlerde de rastladığımız Vefaî dervişleri Bektaşiliğin teşekkülünde de önemli bir rol oynamışlardır. Baba İlyas'ın en önemli halifesi olan Hacı Bektaş-ı Velî'nin kültü etrafında şekillenen Bektaşiliğin temelinde Vefaîliğin olduğunu görmek, bize bu tarikatın tarihteki önemini göstermektedir. Nihayet XVI. yüzyılda Osmanlı belge ve vekâyi'nâmelerinde kızılbaş veya Râfizî adı verilen zümrelerin teşekkülünde de Baba İlyas halifelerinin rol aldığım görmekteyiz. Anadolu Alevîliğinin ve Bektaşîliğinin temeli olarak görülen Vefaîyye tarikatı bu bakımlardan incelenmesi gereken bir konudur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The Vefaiyye order, which is attributed to Tacü'l- Arifin Seyyid Ebü'1-Vefa who lived in the XIth century, entered Anatolia with the emigration of Turks. A member of this order, Baba İlyas had launched a significant religious-mystical movement in Anatolia. Plenty of heterodox Turcoman dervishes, who had assembled around Baba İlyas played and important role in the formation of the Ottoman Principality. Vefai dervishes played important parts not only in the formation of Ottoman State, but also in the development of Bektashi doctrine at later periods. The fact that Vefai doctrine, was the foundation of Bektashi doctrine, which was formed around the cult of Hacı Bektaş Veli, the most important caliph of Baba Üyas, shows us the importance of this order in history. In consequence, we have seen that caliphs of Baba Üyas also took a part in the formation of groups called“Kızılbaş or Rafizi”in the Ottoman documents and annals. The Vefaiyye order, seen as the foundation of Alawi and Bektashi doctrines of Anatolia, is a subject that must be examined from this point of view.