Sözleşmeden doğan önalım hakkı
The contractual preemptıon rıght
- Tez No: 191870
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURİ ERİŞGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜSÖZLEŞMEDEN DOĞAN ÖNALIM HAKKISevtap YÜCELÖzel Hukuk Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2006Danışman: Doç. Dr. Nuri ER ŞG NSözleşmeden doğan önalım hakkı, malikin mülkiyet hakkını hukuksal işlemlesınırlandırabilmesine olanak tanıyan bir haktır. Bu çerçevede malikin bir kişiye önalımhakkı tanımak için yaptığı hukuksal işlem önalım sözleşmesi olarak adlandırılmakta vebu sözleşme adi yazılı şekle tabi tutulmaktadır. Önalım sözleşmesinde özel kayıtların,özellikle önalım bedelinin kararlaştırılıp kararlaştırılmamasına göre hakkın içeriği basitveya nitelikli önalım hakkı olarak belirlenmektedir.Önalım hakkının yer aldığı önalım sözleşmesi, nisbû niteliği gereği sadecetaraflar arasında hüküm ifade etmektedir. Hakkın tapuya şerh edilmesi ile de hakkınsonraki maliklere karşı ileri sürülmesi mümkündür. Şerhin etkisi on yıl geçmekle sonaermektedir.Önalım hakkı önalım olayı olarak ifade edilen `hak konusunun üçüncü bir kişiyesatımı' şartına bağlı olarak kullanılmaktadır.Sözleşmeden doğan önalım hakkının satımın hak sahibine alıcı veya satıcıtarafından bildirilmesinden itibaren üç ay ve her halde satımdan itibaren iki yıl içindekullanılması gerekmektedir. Bu hak şerh edildiği takdirde tapu kütüğünde malik olarakgörünen kişiye, şerh edilmemişse satıcıya karşı dava açılmak suretiyle kullanılmaktadır.Hak sahibinin hakkını kullanmasıyla, malik ile aralarında bir satım ilişkisikurulmaktadır. Taşınmazın mülkiyeti dava sonunda alınan kararın kesinleşmesi ile haksahibine geçmektedir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE CONTRACTUAL PREEMPTION RIGHTSevtap YÜCELDepartment of Private LawAnadolu University Institute of Social Sciences, August 2006Supervisor: Doç. Dr. Nuri ER ŞG NThe contractual preemption right facilitates the proprietor to limit his/herproprietary right with a legal transaction. In terms of this right, the transaction ofthe proprietor for granting a preemption right to a certain person is designated asa preemption contract, which is subject to the ordinary written form. The scope ofthe preemption right shall be deemed as basic or superior, which shall bedetermined upon the special provisions -especially the preemption value-concluded by the parties.The contract containing the preemption right is valid only between theparties, due to its reciprocal characteristic. However, the right may be reservedagainst future proprietors by annotating the same by the title deed. The validationof such an annotation is limited to ten years.The term ?preemption right? shall be used on the condition that ?theproperty -which is subject to the preemption right- is sold to a third person?,whereby the act of preemption is caused accordingly.The contractual preemption right has to be used in three months as of thesale notification of the buyer or seller to the owner of the right; however, it has tobe used in two years as of the conclusion of the sales contract in allcircumstances. The right shall be used against the person mentioned as theproprietor in the title deed, if the right is annotated. By using his/her preemptionright, the owner concludes a sales contract with the proprietor. In case of a lack ofannotation the right shall be used by filing a lawsuit against the seller. Pursuant tothe definite decision of the court the property rights related to the immovableshall be transferred to the owner of the preemption right.