Anonim ortaklıklarda genel kurul ve genel kurulun elektronik ortamda toplanması ve karar alması
An analysis of the general meeting of a joint stock company and the legal implications of electronic voting
- Tez No: 191884
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMDİ PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZETBu çalışmada, TTK'nun ilgili maddeleri ışığında GK'un oluşumu ve işleyişiincelenmiş, GK'da internet kullanımının ve GK'a elektronik ortamda katılımın GK üzerindekietkileri ve ortaya çıkacak sonuçlar çözümlenmeye çalışılmıştır.Anonim şirket GK'u, TTK m. 360 vd.'nda düzenlenen ve nasıl toplanacağı, toplantızamanı, müzakereler, oy kullanma ve karar alınmasının tâbi olduğu şartların şirket esassözleşmesinde belirlendiği zorunlu bir organdır. Pay sahipleri, şirket işlerinin görüşülmesiamacıyla GK'da bir araya gelirler. Bu kapsamda anonim şirket GK'unun işleyişi, GK'untoplantıya çağrılması ve pay sahiplerinin GK toplantısına alınması anından itibaren başlayanve toplantının kapatılmasına kadar devam eden ve bu arada toplantının açılması, tutanağındüzenlenmesi, müzakerelerin ve oylamanın yapılması ile karar alınması aşamalarını içeren birsüreç olarak tanımlanabilir.Günümüz bilgi toplumu, iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarakhızlı karar alma mekanizmalarının geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle internetingelişme hızı, bu çalışmanın konusu olan anonim şirketler GK'unun da hızlı karar alma vesonuca gitme zorunluluğu ile karşı karşıya bulunduğunu göstermektedir. Diğer taraftanuygulamada pay sahiplerinin GK'a katılım oranının düşük olması ve bu durumun anonimşirketlerin en önemli sorunlarından biri olan ?güç boşluğu? sorununa yol açması, paysahiplerinin GK'a katılımlarının kolaylaştırılması ihtiyacını da ortaya çıkarmıştır. İşte tüm bugerekçelere dayanarak günümüz hukuk anlayışı, GK'a elektronik ortamda katılıma olanaksağlamıştır. Dünyada yaşanan bu gelişme, Türk hukukunda da Türk Ticaret KanunuTasarısının kanunlaşmasıyla birlikte uygulanır hale gelecektir.IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn view of the related articles of the Turkish Commercial Law, this research attemptsto make an analysis of the organization and working of the General Meeting in the formationof a joint stock company. It also analyzes the impact of the usage of the Internet and the legalimplications of electronic voting as a form of participation in the process of decision-makingin a General Meeting.The General Meeting of a joint stock company is defined in Turkish Commercial Law,articles 360-380, as a unit organized in accordance with the articles of association in suchmatters as the time, organisation and agenda of the meeting, voting and decision-making. It isa ground and occasion for the shareholders to come together and discuss business operations,a procedure which enables them to get systematic information and participate in the conductof business. In this context, the running of the General Meeting covers a time span whichbegins with the invitation and reception of the shareholders in the place where the meeting isheld and ends with the close of the meeting; a process which comprises of the opening; theofficial report; discussions of the policies; voting and decision-making.Today we live in an information society which poses an urgent need for the joint stockcompanies to improve their communication technologies and thereby their decision-makingmechanisms. In parallel to that, the expansion of the Internet over the entire world requires thejoint stock companies, as a topic of discussion of this research, to take advantage of theInternet to meet the need of fast decision-making. On the other hand, it is not uncommon forsome of the shareholders to simply avoid to show up in General Meetings and lead to ?powergap?-a fact which calls for the facilitation of the means of participation. Thus, in the bestinterests of the shareholders of the companies in several countries, the law permitsparticipation via electronic lodgment facilities encouraging high degree of participation in theGeneral Meetings of joint stock companies. The developments in the world in this area willcertainly influence the policies of decision-making when the bill in the The TurkishCommercial Law is put in full force.IX