Ortaklık haklarının elektronik ortamda kullanılması
The exercise of shareholder rights in cyberspace
- Tez No: 191424
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN TURANBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Çetin, Nusret, Ortaklık Haklarının Elektronik Ortamda Kullanılması, DoktoraTezi, Danışman: Prof. Dr. Asuman Turanboy, 258 s.ÖZETAnonim ortaklıklarda pay sahiplerinin malvarlıksal ve yönetimsel haklarımevcuttur. Halka açık anonim ortaklıklarda değişik nedenlerden dolayı, paysahiplerinin yönetimsel haklarını kullanmakta isteksizliği sonucunda, ortaklıkyönetiminde güç boşluğu sorunu ortaya çıkmıştır. Güç boşluğu sorunununçözümüne yönelik olarak geliştirilen öneriler, sorunu tam anlamıyla çözmeyeyetmemiş ve pay sahiplerinin yönetimsel haklarını etkin bir şekilde kullanmasınısağlamaya yönelik arayışlar devam etmiştir. Teknolojinin sağladığı olanaklar,özellikle internet, ortaklık haklarının etkin ve düşük maliyetli bir şekildekullanılmasının önündeki engelleri ortadan kaldırmaya imkan sağlamıştır.Hukuki alanda meydana gelen gelişmeler de ortaklıkları bu teknolojik olanaklarıkullanmaya teşvik etmektedir.Pay sahiplerinin haklarını etkin bir şekilde kullanmasının ön koşulu,ortaklık işleri hakkında yeterince bilgi sahibi olmalarıdır. İnternetin sağladığıolanaklar sayesinde, pay sahiplerinin, web sitesi ve elektronik posta gibi araçlarlaelektronik ortamda bilgilendirilmesinin ve ortaklık ile pay sahipleri arasında etkilibir iletişim kurulmasının yolu açılmıştır.Teknolojik olanaklar genel kurul sürecini ve pay sahiplerinin katılımınıkolay ve ucuz hale getirmiştir. Genel kurulun tek bir yerde fiziki katılım esasınadayalı olarak toplanması yerine, birden fazla yerde toplanması, eş zamanlı olarakelektronik iletişim araçları ile yayınlanması ve fiziki toplanma olmaksızın sadeceelektronik ortamda genel kurul toplantısı yapılması kavramları ortaya çıkmıştır.Pay sahiplerinin fiziken genel kurula katılımı ise, yerini elektronik iletişim araçlarıile uzaktan katılıma bırakmıştır. Pay sahipleri uzaktan iletişimle katıldıkları genelkurulda görüşlerini açıklama, yönetime soru sorma ve oy kullanma haklarınıkullanma olanağına kavuşmuşlardır.Türk hukukunda konuya ilişkin gelişmeler henüz başlangıç aşamasındadır.Ancak, yapılacak düzenlemeler ve uygulamanın sağlayacağı faydalarınfarkedilmesi neticesinde, ülkemizde de ortaklık haklarının elektronik ortamdakullanılmasına olanak sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Çetin, Nusret, The Exercise of Shareholder Rights in Cyberspace, DoctorateThesis, Advisor: Prof. Dr. Asuman Turanboy, 258 p.ABSTRACTShareholders of joint stock corporations are provided with both fiduciaryand management rights. However, reluctance of shareholders of publicly heldcorporations to exercise their management rights gave rise to significant problemsof corporate control on which proposals to resolve had been inconclusive. This, asa consequence, lead to pursuits of new paths to incite shareholders to play a moreactive role in exercising their management rights. Opportunities brought on bytechnology and in particular the internet; have contributed to remove the obstaclesfor shareholders to exercise their rights actively and at low cost. Developments inthe legal area have encouraged the shareholders to use these opportunities as well.Being adequately informed of corporate actions is a prerequisite ofexercising shareholder rights actively. The opportunities offered by the internethave made it possible for the shareholders to be informed via websites, e-mail andother instruments while enhancing the communication between the corporationand its shareholders.Technology opportunities have made general meeting process andshareholder participation to these meetings easier and cheaper. With theseopportunities, instead of physical participation to the meetings which are to be heldat only a designated single place; new models of holding the meetings at more thanone place; webcasting the meetings via electronic communication means andvirtual meeting. In addition, physical participation to general meetings has beenleft to remote participation. Shareholders have been endowed with the opportunityto express their views, ask questions to the management and exercise their votingrights via remote communication.Matters with regard to these issues in Turkish legal system are currently atan embryonic stage. Nevertheless, as a consequence of making regulations andrecognizing the advantages that can be benefited through their application,exercising shareholder rights in cyberspace is expected to be introduced to Turkishsystem sooner or later.