Ülkemizde üretilen bazı tarım arabalarının tasarım parametrelerinin standartlarla uygunluğu üzerine bir araştırma
An Investigation on the accordance of the design parameters of some agricultural trailers produced in our country to the standards
  1. Tez No: 19191
  2. Yazar: MUSTAFA ACAROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ill oz Bu araştırmada, ülkemizde üretilen bazı tarım arabalarının tasarım pa-rametrelerinin standartlara uygunluğu üzerinde araştırma yapılmış ve bunun sonuçları ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda; uygunluk durumunun bir dingilli ve iki din gilli tarım arabalarında standart değerlerden %10 bir sapma gösterdiği be lirlenmiş ve imalatçıların uygun malzeme seçimi yapılmadığı ve teknik bo yut yönünden uygun ölçüler kullanılmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV AN INVESTIGATION ON THE ACCORDANCE OF THE DESIGN PARAMETERS OF SOME AGRICULTURAL TRAILERS PRODUCED IN OUR COUNTRY TO THE STANDARDS ABSTRACT: In this work, the accordance of the some agricultural trailers desingn pa-rameters produced in Turkey is investigated and it was trying to find out its results. As a result of this investigaion, it is found out that the accordunce con ditions shows to 10 percent as much deviation as from standarts valves for one-beam and two-beam agricultural trailers. In addition, it was also found out that producers do not select and use proper materials for their production and they have never used standard dimensions properly as a technical desing properties which are regulated by stundards.