Türkiye doğal gaz piyasasının özellikleri ve Eskişehir üzerine bir inceleme
The pecularities of natural gas market in Turkey and an investigation in Eskisehir
  1. Tez No: 191919
  2. Yazar: CEBRAİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT GÜNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTÜRK YE DOĞAL GAZ P YASASININ ÖZELL KLER VE ESK ŞEH R ÜZER NEB R NCELEMECebrail ÖZDEM Rktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Bülent GÜNSOYnsanlık tarihi boyunca enerji, ekonomik ve toplumsal kalkınmanın en temelaraçlarından biri olmuştur. Enerji kaynaklarının gelişimi incelendiğinde; SanayiDevrimi ile beraber kömürün, daha sonra petrol ve doğal gazın dünya ekonomileriüzerinde belirleyici rol aldıkları görülmektedir. Fosil kaynaklar içinde en büyük talepartışının doğal gaz kullanımında olması beklenmektedir. Türkiye enerji kaynaklarıaçısından zengin sayılamayacak bir ülkedir. Türkiye birincil enerji üretimi ağırlıklıolarak kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanmakla birlikte, tüketim, bukaynakların yanı sıra petrol ve son yıllarda artan oranlarda doğal gazdansağlanmaktadır. Türkiye'de doğal gaz piyasasının serbestleştirilmesi ile yaratılacakrekabet ortamında, sektör verimliliğinin arttırılması ve fiyatların düşürülmesi, enerjisektörünün ülke kalkınması ve refah artışını sürükleyici bir yapıya kavuşturulmasıhedeflenmektedir. Türkiye'nin artan enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli biralternatif kaynak durumunda olan doğal gaz, son yıllarda geliştirilen uluslararasıprojelerle Türkiye'nin doğu ile batı arasında bir enerji terminali olma noktasındaönemini artıran bir unsur olmuştur. Uluslararası ve bölgesel girişimlere katılım vekarşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi, bu anlamda arz güvenliğinin güçlendirilmesi, gerekTürkiye gerek diğer ülkeler açısından siyasi öncelikler arasında yer almaktadır.Eskişehir'de talebi etkileyen faktörlerin incelenmesi neticesinde, alternatif enerjikaynaklarına göre verim ve maliyet yönünden daha avantajlı olması nedeniyle doğalgazın tercih edildiği, doğal gaz kullanımına bağlı olarak hava kirliliğinin önemliderecede azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE PECULARITIES OF NATURAL GAS MARKET IN TURKEY AND ANINVESTIGATION IN ESKISEHIRCebrail ÖZDEM RDepartment of EconomicsAnadolu University, Graduate School of Social Sciences, September 2006Advisor: Ph.D. Bülent GÜNSOYThroughout history, energy has been one of the basic elements of the economic andsocial development. When the development of the energy resources is examined, itcan be observed that the determinative positions of the Industrial Revolution and thecoal, later oil and natural gas have effects on the world economies. The highest risein demand is expected to be for natural gas. Turkey cannot be considered an energyresources-rich country. The draft sets targets for the government in lowering ofnatural gas prices through liberalization of the natural gas market which should leadto more productivity in the sector. Natural gas sector is stated as the driving force indevelopment of the country and production of more economic wealth. Natural gas,which is an important alternative resource in meeting the increasing energyrequirement of Turkey, became an energy resource, the importance which has beenrising for Turkey?s being an energy terminal between the east and west via theinternational projects developed in recent years. Participation in, and development ofglobal and regional energy businesses to strengthen energy supply security arestated as a political priority for Turkey, and for other countries as well. Comparingwith the other alternative energy sources, natural gas is more advantageous fromproduction and cost point of view in Eskisehir and in Turkey, and it is clean and has alarge field of using; for that reason the demand for it is continuously increasing. Therate in air pollution decreased at a great level by using natural gas in Eskisehir.