Anadolu Üniversitesi öğretim elemanlarının duygusal tacize ilişkin görüşleri ve deneyimleri
The opinions and experiences of lecturers at Anadolu University about mobbing
  1. Tez No: 191920
  2. Yazar: NERMİN GÜNEŞ AKTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BALABAN SALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜANADOLU ÜN VERS TES ÖĞRET M ELEMANLARINDA DUYGUSALTAC Z KAVRAMININ DEĞERLEND R LMESN. Güneş AKTOPletişim Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2006Danışman: Yard. Doç. Dr. Jale Balaban SalıBu çalışmanın genel amacı, Anadolu Üniversitesi öğretim elemanlarının duygusal taciziyaşayıp yaşamadıklarını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda da öğretimelemanlarının cinsiyetlerinin, yaşlarının, unvanlarının ve fakültelerinin duygusal tacizdavranışlarını algılamaları üzerindeki etkileri incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini Anadolu Üniversitesi'ndeki dokuz fakültenin öğretimelemanlarından rasgele seçilen 427 kişi oluşturmuştur. Araştırmanıngerçekleştirilmesinde veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır.Araştırmayla elde edilen sonuçlar topluca değerlendirildiğinde, öğretim elemanlarınınyaşlarının fakülte içindeki davranışları sosyal ilişkilerine ve itibarlarına saldırıniteliğinde algılamaları üzerindeki etkisi anlamlıdır. Ayrıca, unvan değişkeni deöğretim elemanlarının duygusal tacizden etkilenme düzeyine anlamlı ölçüde etkigöstermiştir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTTHE OPINIONS AND EXPERIENCES OF LECTURERS AT ANADOLUUNIVERSITY ABOUT MOBBINGN. Güneş AKTOPDepartment of CommunicationAnadolu University Graduate School of Social SciencesSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Jale Balaban-SalıThe aim of this study is to explore whether the lecturers working at Anadolu Universityexperience mobbing in their institutions. In order to achieve this purpose, the effects ofthe variables ?sex, age, title and faculty? of the lecturers on how they perceive mobbingbehaviors are examined.The subjects of the study are 427 randomly chosen lecturers employed at nine differentfaculties at Anadolu University. A questionnaire is used as the data collectioninstrument.A thorough analysis of the results has shown that there is a meaningful relationshipbetween the age variable and the lecturers? perception of the behaviors at theirinstitutions as threats to their social relationships and prestige. In addition, the variable?title? has been found to have significant influence on the degree of the effect ofmobbing behavior.