Sorunlu kredilerin menkul kıymetleştirilmesi ve Türk sermaye piyasaları için öneriler
Non-performing loan (NPL) securitisation and references for Turkish capital markets
  1. Tez No: 950256
  2. Yazar: EDA ÇANGA BELBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF KARASU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
2021 yılı Haziran ayına kadar Türk hukukunda bankacılığa ilişkin düzenlemelerde“sorunlu kredi”nin bir tanımı yer almamakta ve bu kavram için bir terminoloji karmaşası mevcut idi. Mart 2021'de kamuoyuna duyurulan Ekonomi Reformları Eylem Planı'nda yer alan bankacılık sektörünün aktif kalitesinin artırılması hedefi kapsamında BDDK tarafından mevzuatta ilk defa“sorunlu alacak”kavramına yer verilmiştir. 90 günü aşan gecikmedeki krediler yani“donuk alacak”lar ile finansal güçlük nedeniyle yeniden yapılandırılmış alacaklar sorunlu kredi sayılmıştır. Finansal sistemin sağlığı açısından sorunlu kredilerin azaltılması kritik önem taşımaktadır. Uluslararası uygulamada sorunlu kredi tasfiye yöntemleri olarak kayıttan silme, doğrudan satış, menkul kıymetleştirme, devlete ait Varlık Yönetim Şirketleriyle (VYŞ) çözümleme veya özel sektör VYŞ'leri ile çözümleme temel yöntemler olarak benimsenmiştir. Türkiye'de ise sorunlu kredilerin bilanço dışı tasfiye yöntemleri, Mart 2021'deki Ekonomi Reform Paketi sonrası BDDK'nın Haziran 2021'de yayınladığı Sorunlu Alacak Çözümleme Rehberi'nde yalnızca“varlık yönetim şirketlerine satış”,“menkul kıymetleştirme”ve“kayıttan düşme”olarak sayılmıştır. SPK tarafından VİDMK Tebliği'nde 2021 yılı Ekim ayında yapılan değişiklikle ise sorunlu kredilerin menkul kıymetleştirilebilmesine ülkemizde ilk kez izin verilirken bu işlemin sadece VYŞ'lere devredilen krediler için ve VYŞ'lerin kurucu olduğu durumda gerçekleştirilebileceği hükme bağlanmış, bankaların sorunlu kredilerini menkul kıymetleştirmesine imkan tanınmamış, VYŞ'nin kurucu olduğu menkul kıymetleştirmede ise ihracın yalnızca yurt dışına yapılabileceği düzenlenmiştir. Söz konusu değişiklikler yetersiz olup, sorunlu kredilerle mücadelede uluslararası uygulamanın ve özellikle AB'nin sorunlu kredi menkul kıymetleştirmesinde kabul ettiği düzenlemelerin benimsenip mevzuata kazandırılması, ülke ekonomisi için büyük risk teşkil eden sorunlu kredilerin eritilmesi için elzemdir.
Özet (Çeviri)
Until June 2021, there was no definition of“non-performing loan”in banking regulations of Turkiye and there was a confusion of terminology for this concept. Within the scope of the objective of increasing the asset quality of the banking sector, which was included in the Economic Reforms Action Plan announced to the public in March 2021, the BRSA introduced the concept of“non-performing loan”in the legislation for the first time. Loans over 90 days in default, and loans restructured due to financial difficulties are considered non-performing loans. Reducing non-performing loans is critical for the health of the financial system. In international practice, write-offs, direct sales, securitization, resolution with state-owned Asset Management Companies (AMCs) or resolution with private sector AMCs are adopted as the main methods for liquidation of non-performing loans. However, in Turkey, only“sale to AMCs”,“securitization”and“write-off”are listed as off-balance sheet liquidation methods in the Non-Performing Loan Resolution Guidelines published by the BRSA in June 2021 following the Economic Reform Package in March 2021. With the amendment made by the CMB to the Communiqué on AMBS in October 2021, while the securitization of non-performing loans was allowed for the first time in Turkey, it was stipulated that this transaction could only be carried out for loans transferred to the AMCs and in cases where the AMCs are the founders, banks were not allowed to securitize their non-performing loans, and in securitization where the AMC is the founder, it was regulated that the issuance can only be made abroad. These amendments are insufficient, and it is essential to adopt the international practice in combating non-performing loans and especially the regulations adopted by the EU in the securitization of non-performing loans in order to resolve the non-performing loans that pose a great risk to the national economy.