Kamu bankalarının özelleştirilmesi ve Türkiye'de performanslarının özel ve yabancı bankalarla karşılaştırılmasına ilişkin kantitatif bir analiz
Privatization of public sector banks and a quantitative analysis comparing their performance with foreign and private banks
- Tez No: 191933
- Danışmanlar: PROF.DR. ERİŞAH ARICAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZETKAMU BANKALARININ ÖZELLEŞT R LMES VE TÜRK YE'DEPERFORMANSLARININ ÖZEL VE YABANCI BANKALARLAKARŞILAŞTIRILMASINA L ŞK N KANT TAT F B R ANAL ZERTAN ALTIKULAÇÖzel sektör tarafından yetersiz sermaye ve eksik bilgi birikimi nedeniylegerçekleştirilemeyen aracılık hizmetlerinin ve yatırımların finanse edilmesi işlevlerinindevlet eliyle gerçekleştirilmesinin ve bu yolla kalkınmanın devlet eliyle sağlanmasıamacıyla, özellikle 1929 ekonomik buhranının ardından ortaya çıkan ekonomidekidevlet ağırlığı eğilimi sonrası önem kazanan kamu bankaları günümüze kadar bir çokülkede önemli görevler üstlenmiş, ekonomik gelişime ve kalkınmaya katkıdabulunmuşlardır.Zaman içinde kuruluş amaçlarındaki fonksiyonlarını ve önemlerini yitiren kamubankaları birçok nedenden ötürü çok değişik bozulmalara maruz kalmış, bir çokekonomide yük oluşturur hale gelmiş ve bu bankaların performansları özel ve yabancıbankaların gerisinde kalmıştır. Kamu bankalarının ekonomilere getirdiği yük,maliyetler ve finansal aracılık sistemi üzerinde yaptığı bozulmaların önlenmesi, aynızamanda rekabetin arttırılarak bankacılık sektöründeki etkinlik ve verimliliğinarttırılmasının sağlanması amacıyla özellikle 1980'li yıllarda öne çıkan özelleştirmerüzgarından bankacılık sektörü de etkilenmiş, dünyanın birçok ülkesinde çok sayıdakamu bankasının özelleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde de Dünya ile benzer birseyir izleyen kamu bankacılığının da irdelendiği ve ülkemizde kamu bankalarınınperformanslarının özel ve yabancı bankalar ile karşılaştırılmasına ilişkin kantitatif birçalışmanın da yer aldığı bu çalışmada sonuç olarak kamu bankalarınınözelleştirilmesinin gerekli ve faydalı olduğu ancak ülkemizde kamu bankalarının henüzfonksiyonlarını tam olarak tamamlamadığı gerekçesiyle, belirli bir oranda, sektöriçindeki paylarının azaltılmasının şimdilik yeterli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPRIVATIZATION OF PUBLIC SECTOR BANKS AND A QUANTITATIVEANALYSIS COMPARING THEIR PERFORMANCE WITH FOREIGN ANDPRIVATE BANKSERTAN ALTIKULAÇPublic sector banks are established to realize and complete financialintermediary function of an economy and also established to finance investments withthe sources of state which can not be financed by private sector banks because of theirinadequate capital and experience. Especially after economic depression of 1929 and upto date, public sector banks had undertaken a lot of important duty and overcamenumerous problems and supported economic development in a lot of country.In the course of time, public sector banks had lost their qualifications andimportance that they have in their first years of establishment and these banks had a lotof deterioration in many ways so became a burden to a lot of economy. With thesechanges the performance of public sector banks had stayed behind the performance offoreign and private owned banks. In order to prevent the effects of economic burden,costs and the deterioration of public sector banks to the economy, and also in order toset up a productive and active financial intermidiary, poviding higher competition,wind of privatization which was getting more and more important especially after1980?s, a lot of public sector banks are privatized in a lot of country all around theworld. Also, in this study public sector banking in Turkey is investigated which hasfollowed the same trend with the world and a quantitative analysis is completedinvestigating the performance of private and foreign banking performance againstpublic sector banking performance. Conclusively, it is determined that privatization ofpublic sector banks is necessary and beneficial but in Turkey because public sectorbanks has not completed their functions yet, for now, it is enaugh to lessen the ratio ofpublic sector banks in the banking sector of Turkey.