Türkiye'de kamu bankalarının özelleştirilmesi (Kamu ve özel sermayeli bankalarda etkinlik ve verimlilik analizi)
  1. Tez No: 94413
  2. Yazar: MEHMET ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
02. Özet Dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de özelleştirme tartışma ve uygulamalarının yoğunlaştığı alanlardan birisi kamu sermayeli ticari bankalardır. Özellikle ticari bankacılık sektöründe rekabetin, verimliliğin ve etkin kaynak kullanımının sağlanması, bankacılık sektörü - siyaset ilişkisinin ortadan kaldırılması ve ticari kamu bankalarına çağdaş/dinamik bir yapı kazandırılması gibi hedefler özelleştirme tartışma ve uygulamalarının kamu sermayeli ticari bankalar üzerinde yoğunlaşmasına sebebiyet vermektedir. Gerçekten de, Türk Ticari Bankacılık sektörü incelendiğinde, toplam mevduatların yaklaşık %40'ının kamu sermayeli ticari bankaların elinde olduğu görülmektedir. Bu durum ise sektörde yaratılan kaynakların büyük bir bölümünün kamu bankalarınca yönlendirildiği, dolayısıyla sektörün rekabetçi olmadığı anlamına gelmektedir. Sektörde yaratılan fonların kamu kesimince kullanılması ise bir yandan kaynak dengesini bozmakta, bir yandan da rekabeti olumsuz yönde etkilemektedir. Öte yandan, ticari kamu bankalarının finansal açıdan ülke hazinesine bağlı olması, sık sık politik müdahalelerle karşılaşmaları etkinliklerini azaltarak finansal yapılarını bozmakta, bu durum sürekli zarar eden ticari kamu bankalarını sermaye sorunu ile karşı karşıya bırakmaktadır. Ayrıca şunu da ifade etmek gerekir ki, Türkiye'de ticari kamu bankalarının politik bir güç ve baskı aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Hükümetler kamu bankalarını birer istihdam alanı ve ucuz kredi aracı olarak görmektedirler. Buna bağlı olarak da ticari kamu bankaları etkinsiz ve verimsiz çalışan birer KİT olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de ticari kamu bankalarının özelleştirilmesi tartışma ve uygulamalarına etkinlik ve verimlilik açısından ışık tutmayı hedefleyen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türkiye'de bankacılık sektörünün tarihsel gelişimi, piyasa yapısı ve temel özellikleri üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde ise 1993-1998 dönemi itibariyle kamu ve özel sermayeli bankalar etkinlik ve verimlikleri açısından mukayese edilmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise önce özelleştirme uygulamalarının doğuşu, gelişimi, yöntemleri ve hedefleri üzerinde durulmakta, daha sonra Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de kamu bankalarının özelleştirilmesi çalışmaları ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. VII T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MEK&fflt
Özet (Çeviri)
03. Summary Arguments on privatisation and its application have been mainly concentrated in the field of state owned commercial banks in Turkey as well as in the World. In particularly, purposes to increase competition, productivity and efficient use of resources, to eliminate the connection between politics and state-owned commercial banks, and to reorganise the banks more efficient and modern manner put the privatisation on the agenda. It is a fact that, about 40 percent of whole deposits are being hold by state-owned commercial banks in the Turkish commercial bank system. İt is a fact that most of the resources arised in the sector are being directed by the state-owned banks, and this result indicates lack of the competition. Holding resources mostly by state-owned banks created major problems in efficient competition and alocation of resources. On the other hand, due to dependency of state-owned commercial banks to the country's treasury, banks often faced political interferences and financial problems. In particular, continiously loss of money created financial problems for many state-owned banks. It is another fact that state -owned commercial banks are being utilised for not only political power and pressure but also creating employment and low cost credit. Today state- owned commercial banks presents same identical characteristics with other many inefficient and unproductive state-owned enterprises. This study dealing with arguments on the efficiencey and productivity of state-owned commercial banks and privatisation consists of five chapters. İn the first chapter, historical developments of Turkish banking sector, market structure and basic characteristics have been analysed. In the second chapter, state and private owned banks have been compared regarding efficiency and productivity for the period 1993-1999. In the third and last chapter the concept of privatisation, its development and methods ave been analyesed and then privatisation applications of state-owned banks in Europe and Turkey have been analysed in details. VIII