Kredi temerrüt takasları: Banka sermayesi kanalı kuramı ve kredilendirme etkinliği açısından bir değerlendirme
Credit default swaps: An analysis vis a vis bank capital channel and lending efficiency
- Tez No: 191934
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖzetKredi Temerrüt Takasları: Banka Sermayesi Kanalı Kuramı ve KredilendirmeEtkinliği Açısından Bir DeğerlendirmeNebil İLSEVENT.C. Marmara ÜniversitesiBankacılık ve Sigortacılık EnstitüsüBankacılık Doktora ProğramıTez Danışmanı: Prof.Dr. Niyazi BERKEylül 2006, 180 sayfaBilgi yönetimi ve bilgi işletimi teknolojilerindeki gelişmelerden büyük yararlar sağlamış olanfinansal hizmetler sektörünün dünya piyasalarındaki ekonomik faaliyetlerin büyümesi vegenişlemesinde önemli işlevler üstlendiği, finansal kaynakların etkin yönetimi ve verimlikullanılması yönünde hassas bir etkileşim ortamı olarak ön plana çıktığı görülmektedir.Bu çalışmada gelişimini sürdürmekte olan sermaye yeterliliği ve risk yönetimiuygulamalarının parasal aktarım mekanizmaları ve kredilendirme etkinliği üzerindeki etkilerideğerlendirmektedir. Bu bağlamda, giderek yaygınlık kazanan bir ürün olarak kredi temerrüttakaslarının kredi riski transferi süreçlerindeki rolü ele alınmakta; kredi türev ürünlerininsistemin işleyişine olan katkıları banka sermayesi kanalı kuramı çerçevesindeincelenmektedir.Çalışmada gerçekleştirilen sayısal uygulamanın sonuçları, kredi temerrüt takaslarınınbankaların kredilendirme etkinliğini ?ikinci kademe? etken etkilediğini göstermekte; kreditürevlerinin banka sermayesi kanalında ?bilgi? ve ?teyit? sinyali olarak işlev gördüklerini; bunitelikleri ile de kredi hacmi ve kredi maliyetlerini belli hacim ve maliyet aralıklarındadüzenleyen etkenler olarak bankaların ticari kararları üzerinde ?piyasa denetimi? rolüoynadıklarına işaret etmektedir.Çalışma, yeni uluslararası finansal yapılanma ve bu gelişmelere uyum süreçlerinde ortayaçıkabilecek fırsat ve sıkıntılara da dikkat çekmekte, kredi risk azaltıcı/transferi alanındageliştirilecek ürün ve uygulamaların bankacılık sektörünün ?genişletilmiş? yapı içindedeğerlendirilmesinin önem ve gereğini vurgulamaktadır. Bu kapsamlı yaklaşımıngerçekleştirilebilmesi durumunda, sektör içindeki rekabet koşullarının belirlenmesinde yeniimkanlar doğmasının mümkün olabileceği, ihtiyaç duyulan yeni ve etkin risk yönetimiyaklaşımlarına işlerlik kazandırabileceği ve böylece yeni bir ?risk yönetimi kültürü?anlayışının temellerinin oluşturabileceği düşünülmektedir.iii
Özet (Çeviri)
AbstractCredit Default Swaps: An Analysis vis a vis Bank Capital Channeland Lending EfficiencyNebil İLSEVENT.C. Marmara UniversityBanking and Insurance InstituteDoctoral Program in BankingAdvisor: Prof.Dr. Niyazi BERKSeptember 2006, 180 pagesFinancial services industry has deriven immense benefits from recent advances incommunications and information processing technologies in the recent years and has becomea leading force in the growth and expansion of economic activities in world markets.The thesis focuses on the interaction between the still-evolving concepts of capital adequecyand risk management under the new international financial structure where banks areexpected to serve very critical functions. The thesis is constructed as a policy-oriented,conceptual study of credit default swaps and their deepening role in the new process ofchange the industry is witnessing.The statistical model employed here indicates that credit default swaps has a ?second order?effect on banks? lending efficiency. The model also points to ?information? and?certification? functions that credit default swaps serve in banks?s lending activities asmarket-based monitoring agents under the bank capital channel.The thesis includes a discussion on some of the potential areas of risks as well asopportunities that the new international financial order poses in the field of credit derivatives;drawing attention to the importance of and the need for a comprehensive and ?expanded?approach to risk transfer instruments and risk reducing transactions in the banking sector.This new approach shall be condusive to a more stable and healthy competitive environmentin the financial system and should serve the basis for the development of a new ?culture ofrisk management? in the economy.iv