Bankacılık gözetim sisteminde iç denetimin dış denetimi destekleme koşulları
Conditions of supporting internal audit to external audit in the banking supervision system
  1. Tez No: 191965
  2. Yazar: SERAP ÜNEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HAYATİ ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
BANKACILIK GÖZETIM SISTEMINDE IÇ DENETIMIN DIŞ DENETIMIDESTEKLEME KOŞULLARIBu çalışmada bankacılık gözetim sisteminde iç denetimin dış denetimi desteklemekoşulları araştırılmıştır. Öncelikle denetimin ana unsurlarından biri olan risk ve riskyönetimi anlatılmıştır. Denetimin yetersiz kaldığı durumlarda oluşabilecek kriz teorilerive krizlerin göstergeleri incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde etkin bir denetim sisteminin oluşturulması ve sağlıklıbir şekilde sürdürülebilmesi için gerekli koşulları belirleyen ve uygulanan denetimsisteminin gözetimini yapan ulusal ve uluslararası kuruluşlar hakkında bilgi verilmiştir.Son bölümde ise iç denetim ve dış denetim kavramları üzerinde durularakaralarındaki ilişki anlatılmıştır.Uluslararası standartlara göre iç denetçiler bilgilerini dış denetçiler ile paylaşmalıve faaliyetlerini dış denetçilerle birlikte koordine etmelidirler. Dış denetçiler, yasalolarak kamuya açıklanan finansal tablolar hakkında hissedarlara rapor vermekleyükümlüdürler. Dolayısıyla dış denetçiler esas olarak geçmiş finansal veriler üzerindeodaklanırlar. Bununla birlikte, bu görevi yerine getirebilmek için, dış denetçilerifinansal tabloların hazırlanmasında esas alınan iç finansal kontroller hakkında oldukçaiyi bilgi sahibi olmalıdırlar. Bu bağlamda, dış dentim ve iç denetim birbirlerinitamamlayıcı görevlerdir ve bu iki faaliyet arasında işbirliği mevcuttur. Eğer aralarındabir eşgüdüm bulunmazsa iş programlarında örtüşen noktalar yada boşluklarbulunabilir.
Özet (Çeviri)
CONDITIONS OF SUPPORTING INTERNAL AUDIT TO EXTERNAL AUDITIN THE BANKING SUPERVISION SYSTEMAt this study, conditions of supporting internal audit to external audit in thebanking supervision system were searched. Firstly risk and risk management which areone of the main component of audit were explained. Crisis teories which can occur whenaudit is insufficent and crisis indicator were analyzed.In the second part of study, information about national and international institutes,which determine neccesity conditions for composing an effective audit system andmaintaining it in well condition and supervise applied audit systems, was given.In the final part, emphasizing internal audit and external audit concepts, relationbetween them was explained.According to international standarts, internal auditors should share theirinformation with external auditors and coordinate their activities with external auditors.External auditors are legally responsible to give report to shareholders about declaredfinancial statement to the public. Consequently external auditors mainly focus on pastfinancial data. Furthermore, external auditors must have very well information aboutinternal financial controls which are main objects of preparing financial statements tofulfil this duty. In this sense, external audit and internal audit are complementary dutiesand there is a cooperation between these two activity. If there is no coordinationbetween them, there can be overlapped points or gaps in their working program.