Mortgage konut finansman sistemi ve Türkiye'deki yapı
Mortgage housing finance system and the structure in Turkey
  1. Tez No: 191971
  2. Yazar: HAKAN BERBERCUMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERİŞAH ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETİpotekli konut finansman sistemi, gelişmiş konut ve sermaye piyasalarındaoluşan ve uzun süredir uygulanan bir sistemdir. Bu çalışmada sistemin işleyişinden,sisteme has kavramlardan, sistemi oluşturan unsurlardan bahsedilmiştir.Sistemin en iyi işlediği yerler oldukları ve gelişmiş piyasa mekanizmalarınasahip oldukları için, uygulamalarda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Mortgagepiyasaları örnek olarak gösterilmiştir.Son olarak ülkemizde de yakında uygulamaya geçmesi planlanan sistemin için,geçmişten günümüze ülkemizdeki konjonktüre değinilmiş, ülkenin konut finansmanıyapısı üzerinde durulmuştur.1
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMortgage system is, where occurs in developed residence and capital markets,carried out for a long time. The process of the system, the concepts which are unique tothe system and the components that constitute are researched in this study.The United States of America and European Union are sampled in applications,which have a developed market mechanism, that the system works very good.Finally, it is referred to the economic situation and financing system of Turkey,that planned to put in practice the mortgage system soon.2