Konut finansmanı sistemi (mortgage) ve Türkiye'deki bankacılık uygulamaları
Housing finance system (mortgage) and banking applications in Turkey
  1. Tez No: 263821
  2. Yazar: AYNUR IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O.BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Türkiye'de Konut Finansman Sistemine İlişkin Çeşitli Konularda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun(Mortgage yasası) öncesi ve sonrası Türkiye'deki konut kredilerinin değişimini ve gelişimini izlemeyi ve mortgage sisteminin geleceği hakkında çıkarımlar yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmada mortgage (konut finansmanı sistemi) sisteminin gelişimi, işleyişi ve unsurları tanıtılmıştır. Bu sistemde kullanılan kredi çeşitleri örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca sistemin ikinci ayağı olan menkulkıymetleştirme hakkında yapılan araştırmalar çalışmaya yansıtılmıştır. Son olarak, Türkiye'de konut finansmanını sağlamak için yapılan çalışmalar araştırılarak çalışmaya aktarılmıştır. Mortgage sistemi dahilinde, Türkiye'de daha önce de uygulanan konut kredilerinin 1989-2010 yılları itibariyle değişimi Türkiye Bankalar Birliği'nden elde edilen istatistiki bilgilere göre ortaya konmuş ve yorumlanmıştır. İstatistiki verilere dayanılarak yapılan incelemede, Türkiye'de konut kredilerinin uluslar arası ve ulusal ekonomik dalgalanmalardan, faiz oranlarından, bireylerin gelir düzeylerinden etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to pursue the change and development of housing loans before and after The Law(Mortgage Act) About Amending in Various Subjects Related to Housing Finance System in Turkey and to deduce about the future of mortgage system. The development, process and elements of mortgage (housing finance system) system have been introduced in the study. The types of loans which are used in tihs system are explained with examples. Besides, researches about securitization that is the second part of the system have been reflected to the study. Finally, the studies which are carried out in order to supply housing finance in Turkey have been transferred to the study by searching. The change of housing loans between 1989-2010 applied before in Turkey within mortgage system has been presented and interpreted according to the statistical information obtained from the Banks Association of Turkey. By the research made according to the statistical data, it is resulted that housing loans in Turkey are affected by international and national economic fluctuations, interest rates and individuals? level of income.