Türkiye'de konut kredilerinin riskliliği
The riskiness of mortgage credits in Turkey
- Tez No: 351560
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARZU İMREN ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde; ülkemizde 2005 yılında 5582 sayılı yasayla kabul edilen konut finansman sisteminin artan kredi arz ve talebi karşısında bankacılık sektörü açısından risk teşkil edip etmediği incelenmektedir. Finansal açıdan gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır uygulanmakta olan ?mortgage sistemi? Türkiye?deki uygulamadan farklı olarak kredi alacağının fonlar aracılığıyla menkul kıymete bağlanması ve bu menkul kıymetlerden gelir elde edilmesini de içermektedir. ?İkincil faz? olarak nitelendirilen bu aşamanın hukuki olarak altyapısı hazırlanmış olsa da henüz Türk Bankacılık sisteminde işlerliği yoktur. Bu durumun, geçtiğimiz dönemde tüm finans piyasalarında etkisini gösteren ve ipoteğe dayalı konut finansman sistemi kaynaklı krizden Türkiye?nin en az seviyede etkilenmesini sağladığı düşünülmektedir. Çalışmada, tüketici kredilerinin gelişim süreci ve mortgage kredilein genel çerçevesi incelenmiş; gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanmakta olan konut finansman sistemleri irdelenmiş; konut finansmanı kaynaklı olası bankacılık riskleri üzerinde durulmuş ve Türkiye?de konut finansmanının tarihi gelişimi ile risk yapısı analiz edilmiştir. 2008 yılında yaşanan küresel kriz sonrasında Türkiye?de konut kredileri kaynaklı risklerde artış olup olmadağının sorgulandığı tezde, konsolide bazda bankacılık sektörü sermayesi ve risk ağırlıklı verileri (RAV) üzerinden oluşturulan 3 farklı senaryoda konut kredilerinin olası temerrüd durumlarına göre bankacılık sektörü ?Sermaye Yeterlilik Oranı?nın değişimi incelenmiş ve en kötü senaryoda bile Basel tarafından alt sınır olarak kabul edilen % 8 tabanının altına inilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the riskiness of the mortgage system, which was adopted in 2005 with the code of 5582, is examined in the case of increasing credit supply and demand in Turkey. For many years, the developed countries have been carrying out the mortgage system which is different from Turkey?s practice while the credit is attributed to securities by funds to getting benefit from them. Although the legal basis for ?secondary mortgage markets? is established in Turkey, there is no practice in banking sector, yet. On the other hand, it is obvious that the lack of secondary mortgage markets has diluted the effects of crisis, which was originated from the mortgage credits. In this study, the development process of consumer credits and the general frame of mortgage credits are examined; the mortgage systems, which have been conducted in developed and devoloping countries are discussed; the banking risks that generate from mortgage credits are scrutinized and the historical background and the riskiness of Turkish mortgage system are discussed. In the thesis, it is questioned that, in Turkey whether the riskiness of mortgage based credits has increased after the financial crisis in 2008. For the answer, the banking system aggregate ?capital adequacy ratio? has been tested in the case of prospective default risk through 3 different scenerios that based on ?risk weighted assets? and aggregate banking capital. According to the results; even if in the case of worst scenerio the capital adequacy ratio is not below 8 % which is approved as lowest limit by Basel Comittee.