Hasan Uçarsu nun yaratıcılığı ve yapıtları
The creativity and the works of Hasan Ucarsu
  1. Tez No: 192015
  2. Yazar: GONCA ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜMÜZİKOLOJİ ANABİLİM DALIHASAN UÇARSU'NUN YARATICILIĞI VE YAPITLARIÖZETAraştırmam Hasan Uçarsu'nun biyografisi, müzikal gelişimi,komposizyon eğitimi, kullandığı teknikler ve başlıca yapıtları, eseranalizleri ve incelenen partisyonları içeren üç kısımdan oluşmaktadır.Birinci bölümde bestecinin biyografik süreci, müzikal gelişimi,gelişimde etkili olan öğretmenlerine ve kısa anektodlara yer verilmiştir.Ayrıca Amerika'daki eğitimi ve yeni müzikle ilgili çalışmalarınadeğinilmiştir.İkinci bölümde, Uçarsu'nun yapıtları, yapıtlarını yorumlayanlar,besteciliğinde kullandığı yeni teknikler, Zamansal Çelişkiler Kentiİstanbul, Eski İstanbul'un Arka Sokaklarında isimli eserleri incelenmiş,Genç Kuşak Türk Bestecilerinden Ali Özkan Manav ve MehmetNemutlu ile stillerinin karşılaştırılmıştır.Araştırmamın son bölümünde besteciye ait eser dizini, diskografive incelenen partisyonlar yer almaktadır.Tezi Hazırlayan : Gonca ÇELİKERTez Danışmanı : Doç. Dr. Yılmaz AYDINTez Kabul Tarih ve No :12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri :Doç. Dr. Yılmaz AYDIN, Yrd. Doç. Dr. AlperGÖNEN, Yrd. Doç. Dr. Ece KARŞAL
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜMÜZİKOLOJİ ANABİLİM DALITHE CREATİVİTY AND THE WORKS OF HASAN UCARSUABSRACTMy research is comprised of three sections; biography of HasanUçarsu, his musical evolution and education on composition; techniqueshe uses and his main compositions and analysis of those compositionsfollowed by the research of some selected partitions.In the first section, I detailed the composer?s background, personalmusical history and the teachers who had influence on his development,together with anectodes from Uçarsu?s experience. This section alsomentions his education in the United States of America and his work oncomtemproray music.In the second section, Uçarsu?s compositions, the musicians whoperformed his compositons, the contemporary techiques he uses incomposing, his compositions namely `The City of Anachronism,İstanbul? (Zamansal Çelişkiler Kenti İstanbul), `On the Back Streets ofthe Old İstanbul? (Eski İstanbul?un Arka Sokaklarında) are analyzedand his style is compared with the styles of Comtemporary TurkishComposers, Ali Özkan Manav and Mehmet Nemutlu.Composer?s musical index, discography and the partitionsreseached, take place in the last section of this study.Tezi Hazırlayan : Gonca ÇELİKERTez Danışmanı : Doç. Dr. Yılmaz AYDINTez Kabul Tarih ve No: 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri :Doç. Dr. Yılmaz AYDIN, Yrd. Doç. Dr. AlperGÖNEN, Yrd. Doç. Dr. Ece KARŞAL