Anonim şirketlerde kar payı dağıtımı
Profit distribution at corporation
  1. Tez No: 192016
  2. Yazar: YEŞİM ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜMUHASEBE F NANSMAN ANAB L M DALIANON M Ş RKETLERDE KÂR PAYI DAĞITIMIÖZETKâr en basit ifadeyle giderler ile gelirler arasındaki olumlu farktır.şletmelerin esas amacı kâr elde etmek ve kârı arttırmaktır. Bununla beraberelde edilen kârın dağıtımı ortaklar ve yatırımcılar açısından önemlidir.Şirketlerin kâr payı dağıtım politikalarını etkileyen birçok faktör vardır veanonim şirketler farklı kâr dağıtım politikaları izleyebilirler. Kâr payı dağıtımıişletmelerin büyüme hızını, firmanın piyasa değerini etkilediğinden şirketleraçısından da önemlidir.Bu çalışmada anonim şirketlerde kâr dağıtımıyla ilgili türk vergimevzuatında yer alan hükümler ve kâr dağıtım esasları incelenmiştir. Kârdağıtımı Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve vergi mevzuatıaçısından ele alınmıştır. Kâr dağıtımının halka açık olmayan anonim şirketlerile halka açık anonim şirketlerde uygulaması incelenmiştir.Tezi Hazırlayan :Yeşim ENG NTez Danışmanı :Yunus K SHALITez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006 - 2006/17Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Yunus K SHALI, Prof. Dr. Selman AzizERDEN, Yrd. Doç. Dr. Figen GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜMUHASEBE F NANSMAN ANAB L M DALIANON M Ş RKETLERDE KÂR PAYI DAĞITIMIABSTRACTProfit is the positive difference among incomes and expenses simply.Basic aims of the concerns are making profit and increasing the profit.However, the distribution of obtained profit is important from the view ofcopartners and investors. There are plenty of factors which affect the dividenddistribution policies of companies and stock joint companies can follow differentdividend distribution policies. As the dividend distribution affects the growthrate of concerns, market value of firms it is also important from the viewcompanies.As this working related with profit distribution at joint companiesverdicts which exist in turkish tax legislation and profit distribution basics hadbeen examined. Profit distribution had been studied from the view of TurkishCommercial Code, Capital Market Law and tax legislation. Administration ofprofit distribution had been examined on stock joint companies and closecorporations.Tezi Hazırlayan :Yeşim ENG NTez Danışmanı :Yunus K SHALITez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Yunus K SHALI, Prof. Dr. Selman AzizERDEN, Doç. Dr. Figen GÜLENÇ