Dış ticaret işlemleri çerçevesinde ithalat ve ihracat işlemlerinin muhasebeleştirilmesi
Bokkeeping of import-export transections of foreing trade operations
  1. Tez No: 192021
  2. Yazar: SİBEL DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sosyal ve ekonomik ihtiyaçlar ile kalkınma ve büyüme ihtiyaçları ülkeleri dış pazarlara yönlendirmiştir. Dış ticaret kısaca ülkeler arasındaki mal ve hizmet ticaretinin tümü olarak tanımlanabilir. Dış ticaret işlemleri ithalat işlemleri ve ihracat işlemleri olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.İthalat ve ihracat işlemlerinde taraflar önce sözleşme yaparlar. Sözleşmenin her aşamasındaçeşitli belgeler düzenlenir. Bu belgeler, resmi belgeler, ticari belgeler, taşıma belgeleri,finansman belgeleri olarak ayrılabilir.Dış ticarette kullanılan teslim şekilleri tarafların sorumluluklarını açıkça belirtmektedir.Incoterms 2000 adıyla yer alan 13 farklı uluslar arası teslim şekilleri kullanılır. Dış ticarettepeşin ödeme, mal mukabili ödeme, kabul kredili ödeme, akreditifli ödeme, vesaik mukabiliödeme gibi farklı ödeme yöntemleri kullanılır. Taraflar çeşitli faktörleri göz önündebulundurarak en uygun teslim şeklini ve ödeme şeklini seçmektedir.Dış ticaretin finansmanında kullanılan yöntemler, ithalatçının ihracatçıyı finanse etmesi, dövizkredisi, Eximbank kredileri, factoring ve forfaiting işlemler olarak sıralanabilir. İthalat veihracat işlemleri ödeme yöntemlerine göre muhasebe kayıtları yapılır. İhracat gümrükbeyannamesinde yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuru ile değerlemeyapılır.
Özet (Çeviri)
Social and economical needs together with the necessity of development has led countries togo foreign markets. Foreign Trade can be briefly described as the whole goods and servicetrade among the countries. Foreign trade operations consist of two parts which are import andexport.Import and export operations begin with a contract signed by both seller and buyer. At eachstage of the contract, several documents are prepared. These documents consist of legaldocuments, commercial documents, freight documents and finance documents.Delivery terms used at foreign trade clearly express the responsibilities of all parties. Thereare 13 different type of delivery terms used and all of these are described at Incoterms 2000.There are several different payment terms used at foreign trade among which we can name as;Advance payment, Cash against goods, Cash against documents, Deferred payment, Paymentby letter of credit etc. Both the selling and buying party agree on the payment terms afterhaving checked the most suitable one.In order to finance foreign trade, different type of credits can be used. The exporter can creditthe buyer, foreign currency credits can be used, Eximbank credits,factoring and fortfaiting arealso one of the finance types. Account registrations of import and export operations are madeaccording to the type of payment that is used.The currency buying rate of the Central Bank ofthe Republic of Turkey mentioned on the export custom clearance document is used.