Nevit Kodallı'nın yaratıcılığında Türk müziğinin etkileri
Influences of Turkish music on Nevit Kodallis creativity
  1. Tez No: 192022
  2. Yazar: ÖZHAN UNAKITAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
T.CKOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜMÜZİKOLOJİ ANA SANAT DALINevit Kodallı'nın Yaratıcılığında Türk Müziğinin EtkileriÖZETÇalışmama konu olarak, yaşayan II. kuşak Türk bestecilerimizden NevitKodallı'yı aldım. Burada Cumhuriyet döneminde Çağdaş Türk Müziği ve ?TürkBeşleri?ne, Beşleri takip eden kuşaklara genel bir bakışın ardından Kodallı'nınbiyografisine, yaratıcılığına, stil özelliklerine ve başlıca yapıtlarına müzikbilimsel,tematik ve analitik yaklaşımlarla yer verdim.Birinci bölümde bestecinin biyografisi, bu bağlamda müzik öğrenimi, besteciolmasında emeği geçen değerli öğretmenleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde yaratıcılığı veTürk müziğinin yaratıcılığındaki etkilerini konu olarak seçilmiş belirli yapıtları genelbir inceleme içinde nota örnekleriyle formal, tematik, analitik bakımdan ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise eser dizini, diskografi, sonsöz, incelenen partisyonlar vekaynakçaya yer verilmiştir.Tezi Hazırlayan : Özhan UnakıtanTez Danışmanı : Doç.Dr. Yılmaz AydınTez Kabul Tarihi ve No : 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri :Doç.Dr. Yılmaz Aydın:Yrd.Doç.Dr. Alper Gönen:Yrd.Doç.Dr. Ece Karşal
Özet (Çeviri)
T.CKOCAELİ ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜMÜZİKOLOJİ ANA SANAT DALIInfluences of Turkish Music on Nevit Kodalli?s CreativityABSTRACTThe topic of this research is one of the major second generation Turkishcomposer Nevit Kodallı. In this research, investigate to contemporary Turkish Music,?Turkish Fives? and followed generation of Turkish Fives in early times of TurkishRepublic. However, study to Kodallı?s approaches regarding musicological, thematicallyand analytically, and also mentioned that his bibliography, creativity, and stylecharacteristics.Bibliography of composer, music education, and precious tutors of Kodallı toaffect his composer background presented i the first chapter. Creativity of Kodallı andeffect of Turkish music to his creativity discuss in the second chapter. Kodallı?sparticular opuses are generally examined by musical note regarding formal, thematicand analytic. In the third chapter, discuss to composer?s opuses index, discography,epilogue, partitions, and references.Tezi Hazırlayan : Özhan UnakıtanTez Danışmanı : Doç.Dr. Yılmaz AydınTez Kabul Tarihi ve No : 12/07/2006-2006/13Jüri Üyeleri :Doç.Dr. Yılmaz Aydın:Yrd.Doç.Dr. Alper Gönen:Yrd.Doç.Dr. Ece Karşal