Türkiye muhasebe standartları çerçevesinde dış ticaret işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve örnek uygulamalar
Accounting of foreign trade proses with Turkish accounting standards and example applications
- Tez No: 351810
- Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
“Türkiye Muhasebe Standartları Çerçevesinde Dış Ticaret İşlemlerinin Muhasebeleştirilmesi ve Örnek Uygulamalar”isimli bu çalışma 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dış ticaret mevzuatı çerçevesinde ihracat ve ithalat rejimleri açıklanmaya çalışılmış bu işlemlerin Türkiye'deki ve dünyadaki durumu incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde muhasebe standartlarına giriş yapılmış, dünyada ve Türkiye'de muhasebe standartlarının oluşumu ve gelişimi incelenmiştir. Son bölümde ise dış ticaret işlemleri için önem arz eden 5 ana standart, TMS 2 Stoklar, TMS 18 Hasılat, TMS 20 Devlet Teşviklerinin Muhasebeleştirilmesi ve Devlet Yardımlarının Açıklanması, TMS 21 Kur Değişiminin Etkileri ve TMS 23 Borçlanma Maliyetleri, açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study ,"Accounting of Foreign Trade Proses with Turkish Accounting Standards and Example Applications'' include 3 main part. First part include foreing trade regulations, export and imports process explained and how is this regulations in Turkey and in the world. Accountings Standars' formation in Turkey and in the world search in this study's second part. İmportant 5 main standards for foreign trade process explained final part. These are; TMS 2 Stocks, TMS 18 Revenue,TMS 20 Accountings of Goverment's Stimulus,TMS 21 Affects of Parity Exchances and TMS 23 Cost of Debt.