Devekuşu besleme ilkeleri
standarts of raising ostrich
  1. Tez No: 192080
  2. Yazar: HÜRRİYET FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
43ÖZETDevekuşu Besleme İlkeleriBu çalışmada,Türkiye'de ve Dünya'da devekuşu yetiştiriciliği, verim özellikleri,yetiştiricilikte kullanılan yemler, besin madde ihtiyaçları, beslenme hastalıkları veekonomik yeri üzerinde durulmuştur.Devekuşu yetiştiriciliğinde amaç maksimum verim almaktır. Devekuşunun derisi,yumurtası, tüyü ve son yıllarda eti pek çok sektörde kullanılmakta olup devekuşuyetiştiriciliğinin verimliliğinin göstergesidir. Devekuşu eti tekstür ve tat bakımındansığır etine benzemektedir. Fakat düşük ve kolesterol ihtiva eden devekuşu eti,gelecekteki sağlıklı et ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayacaktır. 100 kgcanlı ağırlığındaki bir devekuşundan 45 kg karkas elde edilmektedir.Ayrıca ettebulunan Fe(demir) miktarı da sığır etinden 3 kat daha fazladır. Arazi şartlarına uyumsağlayan devekuşları bu özellikleri il yetiştiricilik açısından kolaylık arz etmektedir.Anahtar Sözcük: Besleme, Devekuşu, Devekuşu eti, Ekonomik yönü
Özet (Çeviri)
44SUMMARYThe Standarts of Raising OstrichIn this study, raising ostrich, ıts productive characteristics, ıts feed the need for ıtsnutrition and economic role of ostrich both in Turkey and in the world wereexamined.The purpose of raising ostrich is to gain maximum productivitiy. Ostrich?s skin, egg,feather and meat is used in different sectors that shows ıts high productivity level.Ostrich meat and beef are alike in case of texture and taste. Containing lowcholesterol and fat makes ostrich meat more healty that in the long run ostrich meatwill provide human begins healty meat needs. 45-60 kg meat is obtained from ostrichweighted 100 kg. The amount of Fe(iron) in ostrich is approximatly three times asmuch as that of beef. Adoptative characteristics to land conditions makes ostrich tobe easily raised.Anahtar sözcük: Economic role of ostrich, ostrich, ostrich meat, raising ostrich