Arteriyovenöz fistül operasyonlarında aksiller ve infraklaviküler yaklaşımla uygulanan brakiyal pleksus bloklarının duyusal ve motor blok niteliklerinin karşılaştırılması
Comparison of sensorial and motor block quality between axillary and infraclavicular approaches for brachial plexus block during arteriovenous fistula operations
- Tez No: 192127
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET MAHLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
95ÖZETPlexus brachialis bloğu için birçok seviyeden değişik yöntemler uygulanabilmektedir.Bu çalışma ile arteriyovenöz fistül operasyonu geçirecek hastalarda plexus brachialis bloğunuaksiller ve infraklaviküler girişim olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirerek, bu ikiyöntemle oluşan duyusal ve motor bloğun hız ve niteliğini, yan etki ve komplikasyonoranlarını ve blok işleminin gerçekleştirilme sürelerini karşılaştırmayı amaçladık. Hastalarrandomize seçilmiş 20'şer olguluk iki gruba ayrıldı. Tüm hastalar için, lokal anestetiksolüsyonu % 2'lik lidokain ve % 0.5'lik bupivakainin her ikisinden de eşit miktarlarda olacakşekilde hazırlanandı. Kullanılacak volüm hastaların boyları ölçüt alınan formüle göre [volüm(ml) = boy (cm)/5] hesaplandı. Sinir stümülatörü yardımıyla sinirler tespit edilerek aksillerblok uygulanan gruba dörtlü enjeksiyonla, infraklaviküler blok grubuna ise tekli enjeksiyonlablok uygulandı. Her iki gurupta da uygun antisepsi şartlarının sağlanmasını takiben iğneninele alınmasından total dozun hepsinin verilip iğnenin ciltten çıkarılmasına kadar geçen sürekronometre ile tespit edilerek işlem süresi olarak kaydedildi. Plexus brachialise ait sinirlerde;duyusal blok niteliği sinirlerin innerve ettiği deri alanında pinprick testiyle (0 = blok yok, 1 =analjezi, 2 = anestezi); motor blok niteliği ise her bir sinirin innerve ettiği kasın fonksiyonunagöre, hastaya ilgili kasın hareketi yaptırılarak, hareketin güçlülüğüne göre değerlendirildi (0 =normal güçte, 1 = parezi, 1 = paralizi). Yan etki ve komplikasyonlar kaydedildi.Aksiller blokla başarısız olarak bloke olan 3 sinir'in (N. axillaris, N. cutaneus brachiimedialis ve N. intercostobrachialis) infraklaviküler blokla başarılı bir şekilde blokeedilebildiği görüldü. N. cutaneus antebrachii medialis ve N. ulnaris'te ise başarı oranlarıaksiller blok grubunda daha yüksek bulundu. Bloğun uygulanması infraklaviküler blok96grubunda çok daha kısa sürmüş olup, yan etki ve komplikasyonlar açısından her iki grupta daönemli bir sorunla karşılaşılmadı.Sonuç olarak hastaların genel durumları ve operasyonun gerçekleştirileceği saha gözönüne alınarak arteriyovenöz fistül operasyonlarında hangi bloğun uygulanacağına kararverirken, infraklaviküler yöntemin, aksiller bloğa bir alternatif olduğu hatta daha üstünyanlarının olduğu çalışmamızla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
97SUMMARYPlexus brachialis block can be performed with different approaches. In this study weaimed to compare the infraclavicular and axillary approaches in 40 consecutive patients thatwere undergone arteriovenous fistula operations for hemodialysis. Besides quality andvelocity of the block, side effects and complication rates were also evaluated. The patientswere randomly divided into two groups. Group 1 was exposed to an axillary block guided bya nerve stimulator with multiple injection technique and Group 2 an infraclavicular blockguided by a nerve stimulator with single injection technique. All blocks were performed witha mixture of equal amounts of lidocaine 2% and bupivacaine 0.5 %. Total amount of the localanesthetic solution for each patient was calculated with a formula that was based patient?sheight: volume (ml) = height (cm)/5.Duration of the blocks were recorded as a time that was started with grasping theinjector and ended with taking out injector. The quality of sensorial block was assessed withthe pinprick method by using the following scale: 0 points = pinprick perceived as a painful(no block), 1 points = analgesia; and 2 points = anesthesia to pinprick (no perception). Motorblock was also assessed for flexion and extension of the elbow, flexion and extension of thewrist and flexion and extension of the fingers, and adduction of the thumb by using thefollowing scale: 0 points = no paresis, 1 points = paresis; and 2 points = complete paralysis.Side effects and complications were also recorded.In the results, the nerves that were blocked insufficiently with axillary approach(axillary nerve, medial brachial cutaneus nerve, and intercostobrachial nerve) while the nerveswere blocked with infraclavicular approach successfully. Controversy, the quality of block forulnar and medial antebrachial cutaneus nerve was assessed as higher in the axillary block98group than infraclavicular block group. The duration of block was shorter in infraclavicularblock group than axillary block group. There were no differences for complication and sideeffect rates in the both groups.In conclusion, single injection for brachial plexus block via infraclavicular approachshould be taken into consideration as an alternative to axillary brachial block with superiorfeatures that were verified in this study.