Akut ishalli köpeklerde serum nitrat konsantrasyonu
Serum nitrate concentration in dogs with acute diarrhoea
- Tez No: 192128
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETAkut İshalli Köpeklerde Serum Nitrat KonsantrasyonuÇocuklarda ve yetişkinlerde plazma nitrat konsantrasyonunun akut enfeksiyözishallerde arttığı belirlenmiştir. Bu çalışma akut ishalli köpeklerde serum nitratkonsantrasyonunun durumunun belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla çalışmada, 1,5-3,5aylık 12 sağlıklı ve 30 ishalli köpek kullanıldı. İshalli köpekler klinik dehidratasyon vedepresyon kriterlerine göre, ishalden hafif (Grup 1; n=8), orta (Grup 2; n=10) ve şiddetli(Grup 3; n=12) etkilenenler olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hematolojik ve biyokimyasalparametrelerin belirlenmesi amacıyla kan örnekleri bir kez kan alındı. Parazit ve canineparvovirus (CPV) antijen varlığının incelenmesi için dışkı örnekleri toplandı. Hematokritdeğer, hemoglobin konsantrasyonu ve eritrosit sayısı ile plazma total protein, albumin, üre vekreatinin konsantrasyonları ishalin derecesi, total ve formül lökosit sayıları ile plazma ALT,AST ve AP aktiviteleri ve dışkı analizleri de etyolojik yaklaşım açısından değerlendirildi.Sağlıklı köpeklere göre, ishalli köpeklerde ortalama TL, lenfosit, monosit ve nötrofilsayılarının önemli düzeylerde düşük, kreatinin, AST ve nitrat değerlerinin ise önemlidüzeylerde yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSerum Nitrate Concentration in Dogs with Acute DiarrhoeaIt has been previously reported that plasma nitrate concentration was significantly increasedin both children and adults with acute infectious diarrhoea. The present study aimed toevaluate the condition of serum nitrate concentration in dogs with acute diarrhoea. For thispurpose, 30 diarrheic and 12 healthy dogs aged between 1.5 to 3.5 months were used.Diarrheic dogs were separated into three groups with slight (group 1; n=8), moderate (group2; n=10) and severe (group 3; n=12) impression of diarrhoea in relation to their clinicaldehydration and depression criteria. In order to determine the haematological and biochemicalparameters, blood samples were taken for once. Faecal samples were also collected toexamine the presence of the parasites and the CPV antigen. Haematocrit level, haemoglobinconcentration and erythrocyte numbers along with plasma total protein, albumin, urea andcreatinine concentrations were evaluated to determine the degree of diarrhoea. Total anddifferential leukocyte counts together with plasma ALT, AST and AP activities and faecalexaminations were analyzed for the etiological aspect. While the mean total leukocyte,lymphocyte, monocyte and neutrophil numbers were significantly lower, creatinine, AST andnitrate levels were significantly higher in diarrheic dogs than those of healthy dogs. The meanserum nitrate concentration (15.60 ± 9.55 µmol/L vs.