Anizometropik ve strabismik ambliyoplarda retina sinir lifi tabakasının heidelberg retinal tomografi ile analizi
The analyse of retinal nerve layer with heidelberg retinal tomography in anisometropic and strobismic ambliopian
  1. Tez No: 192140
  2. Yazar: SEVDA ARIK ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETTek taraflı strabismik ve anizometropik ambliyoplar ile normal gözlerin retinasinir lifi tabakalarını, konfokal tarayıcı lazer oftalmoskop olan Heidelberg RetinaTomografisi (HRT) ile kıyaslayarak aralarında fark olup olmadığı araştırıldı.Çalışma grubu (grup I), 30 anizometrop ambliyop hastadan oluşmakta idi.Grup IA; grup I'deki hastaların 30 anizometrop ambliyop gözünden, grup IB iseambliyop olmayan 30 gözünden oluşmakta idi. Çalışma grubu (grup II), 25strabismik ambliyop hastadan oluşmakta idi. Grup IIA; grup II'deki hastaların 25strabismik ambliyop gözünden, grup IIB ise ambliyop olmayan 25 gözündenoluşmakta idi. Kontrol grubu (grup III), her iki gözde görme düzeyi tam olan 30olgunun 60 gözünden oluşmakta idi.Tüm gruplarda ayrıntılı oftalmolojik muayeneye ek olarak HRT ile, disk alanı,rim alanı, rim hacmi, yükseklik değişkenlik konturu, ortalama retina sinir lifitabakası kalınlığı, retina sinir lifi tabakası kesit alanı incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe differences between unilateral anisometropic and strabismic amblyopicpatients? eyes and normal eyes? retinal nerve fiber layer are compared with aconfocalscanning laser ophthalmoscope Heidelbberg Retinal Tomography (HRT).Study group (group I) includes 30 anisometropic ambliyopic patients. GroupIA consists of 30 anisometropic ambliyopic eyes and group IB consists of non-amblyopic 30 eyes of the patients in GroupIStudy group (groupII) includes 25 strabismic ambliopic patients .Group IIAconsists of 25 strabismic ambliopic eyes and group IIB consists of 25 non-ambliopiceyes of groupII. Control group includes 60 eyes of 30 cases whose visual acuity isnormal.İn addition of detailed opthalmological examination ,we searched disc area,rimarea ,rim volume, HVC, mean retinal nerve fiber layer and retinal nerve fiber layercross sectional area by HRT. AL measurements was made by using ultrasoundbiometry.The comparison of group IA ,IIA and III is made by using ONE WAYANOVA. There was only a stastically difference in axial length .There is not astatistically difference between groups in mean retinal nerve fiber layer ,rim area ,rimvolume, HVC and retinal nerve fiber layer cross sectional area .There was not a statistically difference in the comparison of anisometropicambliopic and non-ambliopic patients.We did not find a statistically significance when we compared ambliopic andnon- ambliopic eyes of strabismic ambliopic patients.İn the comparison of control group (group III) and anisometropic ambliopicpatients? normal eyes (group IB) and control group (groupIII) with strabismicXLIIIambliops? normal eyes (group IIB) there was only a statistically difference betweengroup IB and III in axial lengths.There was no statistically difference between groupsin the comparison of other parameters.XLIV