Magnezyum profilaksisi alan migren hastalarında görsel uyarılma potansiyelleri ve beyin kan akımı değişikliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of visual evoked potential and brain blood flow changes in migraine patients treated with magnesium proflaxia
  1. Tez No: 192186
  2. Yazar: RECEP BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH TALASLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETAmaç: Migren hastaları ile sağlıklı kontroller arasında, SPECT ile beyin kan akımıdeğişikliklerini, VEP ile P100 potansiyelinin latans ve amplitüd değişikliklerinikarşılaştırmayı ve magnezyum profilaksisinin migren hastalarında atak sıklığı, beyinkan akımı ve görsel yol üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, International Headache Society (IHS) tanı kriterlerinegöre migren hastalığı tanısı almış 20 aurasız ve 10 auralı migren hastası dahil edildi.VEP için 20, SPECT için 10 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı Hastalara profilaktikmagnezyum tedavisi başlamadan bir hafta önce, SPECT ve VEP tetkikleri yapıldı.Daha sonra 600 mg/gün oral magnezyum tedavisi başlandı. Tedaviyle birlikte migrenatak sıklığı ve migren ağrı şiddeti kaydedildi. Tedavinin ikinci ayında SPECT veVEP tetkikleri tekrar yapıldı.İstatistiksel analizlerde ANOVA, Wilcoxon testi, Simple T testleri kullanıldı.SPECT görüntülerinin analizinde SPM general linear modeli kullanılarak analizleryapıldı.Bulgular: Migren hastalarıyla, kontrol gurubu arasında profilaksi tedavisi öncesiyapılan VEP P100 latansında, istatistiksel olarak fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: We aimed to compare brain blood flow changes using SPECT, P100potential latency and amplitude changes using VEP in migreneurs and healthycontrols, and to study magnesium profilaksis?s effects on attack frequency, brainblood flow and visual pathway in migreneurs.Material and Methods: The study included migreneurs, 10 of which with auraand 20 of which without aura, diagnosed as migreneurs according to diagnosecriteria of International Headache Society (IHS). Twenty healthy controls for VEPand 10 healthy controls for SPECT were included in the study. One weekbefore starting profilactic magnesium therapy, SPECT and VEP examinations weredone.Then oral magnesuim therapy for 600mg/day was started. Through the therapy,attack frequency and severity of ache in migren were recorded. In the secondmonth of the therapy process SPECT and VEP examinations were done once more.For statistical analyses ANOVA, Wilcoxon test, Simple T tests were used. Forthe analysis of SPECT images, SPM general linear model was used.Results: No difference was found between migreneurs and controls in the VEPP100 latencies done before the prophilactic therapy.