Hematolojik maligniteli pediatrik hastalarda vorikonazol ile ilişkili advers olayların geriye yönelik değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of voriconazole related adverse events in pediatric patients with hematological malignancies
  1. Tez No: 674003
  2. Yazar: ÖZGE AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES GÜMÜŞTEKİN GÜNELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Vorikonazol, hematolojik maligniteli pediatrik hastalarda invaziv aspergillozis profilaksisi ve tedavisinde kullanılan etkili, geniş spektrumlu bir antifungaldir. İlacın plazma konsantrasyonu; enflamasyon, karaciğer fonksiyonları, yaş, ilaç-ilaç etkileşimleri, ilaç-besin etkileşimleri ve ilacı metabolize eden enzimlerdeki genetik polimorfizmlere göre değişkenlik göstermektedir. Düşük plazma konsantrasyonları etkisizliğe, yüksek plazma konsantrasyonları ise advers reaksiyon riskinde artışa yol açmaktadır. Bireysel farklılıklar nedeniyle pediatrik yaş grubunda vorikonazolün terapötik ilaç düzey izlemi ile birlikte ve mümkünse farmakogenetik test rehberliğinde kullanılması tavsiye edilmekte; ancak bu uygulamalar rutin klinikte kullanılmamaktadır. Pek çok merkezde vorikonazolün güvenliliği genellikle, bilinen advers reaksiyonlar açısından klinik gözlem ve laboratuvar parametreleri ile takip edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; 01.09.2010- 01.09.2020 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji Servisi' nde bir hematolojik malignite tanısı ile tedavi alan ve tedavinin herhangi bir döneminde vorikonazol kullanmış olan hastalarda, vorikonazol tedavisinin ilk 30 günü içinde meydana gelen advers olayları ortaya koymak ve bu advers olaylar ile vorikonazol arasındaki nedensellik ilişkisini incelemektir. İkincil amaç olarak vorikonazolün etkililiğine ilişkin veriler değerlendirilmiştir. Yöntem: Hastaların verileri, elektronik hasta kayıt sisteminden geriye yönelik olarak elde edildi. Klinik kayıtlarında tariflenen advers olaylar ve/veya laboratuvar verilerinde saptanan anormalliklerin şiddeti, Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü'nün Advers Olaylar Ortak Terminoloji Kriterleri (NCI-CTCAE) 5.0' a göre derecelendirildi. Advers olayların vorikonazol kullanımı ile nedensellik ilişkisi,“Liverpool Nedensellik Değerlendirme Aracı (LCAT)”;“Naranjo Yöntemi”ve“Dünya Sağlık Örgütü-Uppsala İlaç İzlem Merkezi (WHO-UMC) Nedensellik Değerlendirme Sistemi”kullanılarak kategorilendi. Vorikonazol tedavisinin etkililiği ise Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü- Mikozis Çalışma Grubu Konsensus Kriterleri' ne (EORTC/MSG) göre değerlendirildi. Kategorik veriler sayı (n), yüzde (%); ölçümle belirlenen sürekli veriler ise dağılımlarının normalliğine göre ortalama ± standart sapma (SD) ya da ortanca (minimum-maksimum) olarak sunuldu. Vorikonazol kullanımı öncesi ve sırasındaki laboratuvar ölçümlerinin karşılaştırılması, normal dağılıma uyan veriler için bağımlı gruplarda t-testi; normal dağılıma uymayan gruplarda ise Wilcoxon işaretli sıralar testi ile yapıldı. Kategorik veriler için bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki, ki kare testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Voriconazole is a broad-spectrum antifungal agent that is effective in treatment and prophylaxis of invasive aspergillosis in pediatric patient with hematological malignancies. Plasma concentration of the drug varies considerably by inflammatory status, liver functions, age, drug-drug or drug-food interactions and genetic polymorphisms in the drug metabolizing enzymes. Low plasma concentrations lead to therapeutic failure, while higher concentrations may put patient at increased risk of adverse reactions. Due to individual variations in pharmacokinetics, therapeutic drug monitoring and pharmacogenetic-guided dose selection is recommended in pediatric patients. Nevertheless, these are not widely used in routine clinical practice. Safety of voriconazole is usually monitored by clinical assessment of known adverse reactions and laboratory abnormalities. This study primarily aimed to address all adverse events that appeared during the first 30 days of voriconazole use and to evaluate the causal relation between the drug and the event. The data regarding efficacy of voriconazole was also evaluated as secondary objective. Method: Patient data retrospectively obtained from medical records. Severity of the adverse events described in medical records and/ or laboratory abnormalities were graded by the United States National Cancer Institute- Common Terminology Criteria for Adverse Events (NCI-CTCAE) 5.0. Causal relation between voriconazole use and the adverse events was evaluated and categorized by Liverpool Causality Assessment Tool (LCAT), the Naranjo Algorithm and World Health Organization- Uppsala Drug Monitoring Centre (WHO-UMC) Causality Assessment System. Efficacy was assessed according to European Organization for Cancer Treatment and Research/Mycosis Study Group (EORTC/MSG) Consensus Criteria. Categorical variables were displayed as number (n) and percentage (%). Continuous variables were presented by mean ± standart deviation (SD) or median (minimum-maximum). Depending on normality of their distribution, paired samples t-test or Wilcoxon signed rank test was used to compare the laboratory measurements before and during voriconazole use. The Chi Square statistic was used for testing relationship between categorical variables. SPSS-22 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) was used for statistical analysis. P-values of