Modelling and simulation of a central solar power tower plant
Bir merkezi alıcılı güneş güç santralinin modellenmesi ve simülasyonu
- Tez No: 444388
- Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET SAİT SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Güneş tarlalarında bloklama etkilerini azaltmak için yeni bir helyostat yerleştirme dizaynı önerilerek gerilerde kalan helyostatların düşük optik verimlilikleri arttırılmıştır. Bu amaçla yeni bir geometrik formülasyon sunulmuş ve yıllık verimdeki artış gözlenmiştir. Ayrıca, helyostatlarda gölgeleme ve bloklama etkilerinin azaltılması temel problem olarak ele alınmış olup bu amaçla çalışmada hızlı ve doğru çalışan matemetiksel model kullanılmıştır. Önerilen çözüm modeli sayesinde gereksiz yere uzun zamanlı bilgisayar hesaplama süresi azaltılmıştır. Paralel çalışan suni ağ kullanımı tekniği ile hesaplama verimliliği arttırılmıştır. Kullanılan metod ile alınan sonuçlar literatürdeki sonuçlarla uyumluluk göstermiştir. Güneş tarlalarının Türkiyenin değişik iklimsel bölgelerindeki verimleri anılan yeni hesaplama tekniği kullanılarak hesaplanmak suretiyle en verimli bölgeler araştırılmış ve bölgesel öneriler sunulmuştur. En iyi çalışma şartlarına göre dizayn edilmiş olan 2650 SENER helyostat kullanan İspanya Sevilla'da kurulu Gemosolar güneş tarlasının deneysel sonuçları, bu çalışmada mevcut sonuçların doğruluğunun kontrolünde kullanılmıştır. Mevcut model sayesinde optimizason algoritması kullanılarak daha önceki verimlilik değerlerinin arttırılması iki yeni parametrenin değiştirilmesi ile sağlanmıştır. Ayrıca, örnek bir analitik ısıl model kullanılarak toplayıcıdaki ışınım ve taşınım kayıpları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel heliostat field layout is suggested by dividing specified heliostats located farthest from the tower and exhibiting low optical efficiency into strips and increasing the height for these strips with varying heights, based on the consideration of no blocking. A novel geometrical equation is presented for this purpose, and the results indicate an increase in the total annual efficiency of the field. Furthermore, shading and blocking are considered one of the main causes that result in the drop of the optical performance of the heliostat fields. In this study, we suggest through the simulation, an accurate and fast framework to enhance the optical performance of the solar field with the existence of the shading and blocking. By practicing the new style, running down the implementation time and keeping off unnecessary computations, our framework increases the speed of the computations through parallel computing architectures, then using the Artificial Neural Network (ANN) to investigate the efficiency of our proposed system. A prior study on the performance of high-efficient models for a heliostat field and solar receiver at various candidate locations (e.g., certain regions in the south of Turkey) helped determine suitable locations for installing solar tower power plant units. This study considered the fact that solar tower power plants are affected by the working conditions of a particular site, which helps realize the highest performance of the solar power tower plant. An optimized heliostat field consisting of 2650 SENER heliostats and a model of a solar receiver based on the data obtained using Gemasolar in Seville, Spain, was used as a reference in this work.