Kardiyovasküler hastalıkların ikincil korunması mevcut durumun değerlendirilmesi
Secondary prevention in cardiovascular diseases-evaluation of current situation
  1. Tez No: 192219
  2. Yazar: SALİH MURAT BAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT GÖRENEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Dr. Salih Murat BakarKARD YOVASKÜLER HASTALIKLARINK NC L KORUNMASIMevcut Durumun DeğerlendirilmesiÖZETBu çalışmada koroner kalp hastalıkları(KKH) ve serebrovaskülerhastalıkların(SVH) tedavisindeki uygulama ile ilgili sorunlar, hekimlerin vehastaların bu sorunlarla ilgili bilgi düzeylerini araştırmak amaçlandı. Eldeedilecek bilgiler doğrultusunda çalışmanın diğer aşamalarında uygulamadanelerin yapılabileceğinin tespitine çalışıldı.Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) PREMISE (Prevention of REcurrences ofMyocardial Infarction and StrokE) projesi çerçevesinde sürdürülen çalışmamıza1034 hasta alınmış olup hastaların %75.6'sı koroner kalp hastası ve %24.4'üserebrovasküler hastalık geçirmiş olgulardı. Vakaların 549'u kadın ve 485'ierkek olup ortalama yaşları 62.8'di (standart sapma 10.8). Hastalar çalışmaya01/06/2002 ile 15/02/2003 tarihleri arasında alındı. Çalışmaya primer, sekonderve tersiyer sağlık merkezleri katıldı. Kardiyovasküler hastalık geçirmiş olgularınmevcut risk faktörleri, hastalıkları hakkındaki bilgileri, bilgileri öğrenmekaynakları, yaşam biçimi değişiklikleri ve ilaç kullanımları çalışmadadeğerlendirildi.Çalışmaya alınan kardiyovasküler hastalığa maruz kalmış olguların%72'si sigara içmemesi gerektiğini, %94'ü sağlıklı diyetin önemini ve %71'ifiziksel aktivitenin önemini biliyordu. Hastaların yaklaşık yarısı günlük 30dakikadan az fiziksel aktivite yapıyordu. Hastaların %35'i verilen diyetiniuygulamıyordu ve vakaların %11'i hastalık sonrası sigara içmeye devam ediyorolarak saptandı.Medikasyonlarına bakıldığında ise kardiyovasküler hastalık geçirenolguların %86.2'si aspirin, %46.8'i beta blokör, %44.3'ü Anjiotensin convertingenzim(ACE) inhibitörü ve %22.7'si statin kullanıyordu. Önemli oranda hastapopulasyonu kullanması gereken tedavisini almıyordu. Yaklaşık %50 hastanın 2veya daha fazla modifiye edilebilir risk faktörü mevcuttu(sigara, fizikselinaktivite, hipertansiyon, diyabet veya hiperkolesterolemi).Sonuç olarak daha önce kardiyovasküler hastalık geçirmiş olgularlailgili yapılan bu değerlendirmeler sonrası bu hastalıklarının önlenmesinde hemhalkın hem de hekimlerin bilgi eksikliği olduğu, halkın eğitimi ve hekimlerinbilgilerinin güncelleştirilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bu amaca yönelik olaraktemelinde eğitim olan bir model oluşturulması temel amaç olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Dr. Salih Murat BakarSecondary Prevention in cardiovascular diseases -Evaluation ofcurrent situationSUMMARYOur aim in the study was to find out the problems in the treatment ofcoronary heart disease(CHD) and cerebrovascular disease(CVD) , alsoknowledge of the doctors and patients about these problems. We tried to find outwhat can be than in the following parts of the study by using this data.A descriptive cross-sectional survary of a sample of 1034, CHD(%75.6 )and CVD(%24.4) patients(549 women, 485 men) was contucted over 8 monthsin the Eskişehir. The meah each was 62.8 years(standard deviation(SD), 10.8).Consecutive patients were recruited from a stratified random sample of primary,secondary and tertiary care facilities.The main outcome measures were levels oflifestyle and physological risk factors and the use of drugs for secondaryprevention of the CHD and CVD.Approximately %72, %94 and %71 of patients were aware of thecardiovascular benefits of quitting smoking, a heart healty diet and regularphysical activity, respectivelity. About half (%52.5) engaged in less than 30minutes of physical activity per day, %35 did not follow a heart healty dietand %11 were current tobacco users. The proportions who had receivedmedications among cardiovascular disease patients were: aspirin %86.2, betablockers %46.8, angiotensin-converting enzyme inhibitor %44.3, statins %22.7respectively.A significant proportion of patients did not receive appropriatemedications . About % 50 of patients had at least two or more modifiable riskfactors (smoking, physical inactivity, hypertension, diabetes orhypercholesterolaemia).Finally often evalute about patient history of cardiovascular disease ,there is deficiency of knowledge both of doctors and publics.