Multipl myelom hastalarında serum bakır ve çinko düzeylerinin ve bakır/çinko oranının hastalık seyrinde prognostik önemi
The prognostic value of serum copper, zinc levels and Cu/Zn ratio in patients with multiple myeloma
- Tez No: 192220
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMET AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZETMULTIPL MYELOM HASTALARINDA SERUM BAKIR VE ÇİNKODÜZEYLERİNİN VE BAKIR/ÇİNKO ORANININ HASTALIK SEYRİNDEPROGNOSTİK ÖNEMİGİRİŞ VE AMAÇ: MM plazma hücrelerinin malign çoğalmasına bağlı olarakartmış monoklonal İg düzeyleri, böbrek bozuklukları, kemik lezyonları,hiperkalsemi ve anemi ile seyreden hematolojik kanserdir. Çalışmamızın amacıMM hastalarında serum Cu, Zn düzeylerini ve Cu/Zn oranlarının hastalığınprognozundaki önemini ortaya çıkarmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma için yeni tanı konmuş 21 tane MM hastasınıntanı esnasındaki serum Cu, Zn düzeyleri, Cu/Zn oranları ölçüldü. 18 hastanıntedavi sonrası bu paramatrelerinin kontrollerine bakıldı. Aynı hastalarda eşzamanlı olarak MM'da prognostik önemi olan diğer hematolojik parametreler de(sedim, LDH, CRP, β 2 Mikroglobulin) bakıldı. Herhangi bir hastalığı olmayan 18sağlıklı, gönüllü kontrol grubu seçildi.BULGULAR: MM hastalarında serum Cu düzeyleri sağlıklı kontrol grubu ilearasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi. Serum Zn değerleriMM'lı hastalarda daha düşük tespit edildi (ortalama 98.8).
Özet (Çeviri)
S UMMARYTHE PROGNOSTIC VALUE OF SERUM COPPER, ZINC LEVELS ANDCU/ZN RATIO IN PATIENTS WITH MULTIPLE MYELOMAINTRODUCTION: MM is a haematologic malignancy with increased monoclonalIg levels, renal lesions, hypercalcemia and anemia due to the malign increase ofplasma cells. The aim of our study is to define the prognostic value of serum Cu,Zn levels and Cu/Zn ratio in MM patients.MATERIALS AND METHODS: In this study we measured serum Cu, Zn levelsin selected 21 patients that had MM diagnosis for the first time. In 18 MM patientthe controls of these parameters were evaluated after the therapy. Also in thesepatients the parameters (such as sedim, LDH, CRP, β 2 Microglobulin) that haveprognostic value in MM were studied. We selected 18 healty volunteer controlgroup that have any diagnosed disease.RESULTS: Serum Zn levels were lower in patrients with MM (mean 98.9).