Denizli honaz organize sanayii bölgesinde çalışan tekstil işçileirnde fibromyalji prevalansı ve sosyodemografik özellikleri
The prevalence of fibromyalgia among textile workers in the city of Denizli in Turkey
- Tez No: 192224
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. VELİ ÇOBANKARA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Romatoloji, Rheumatology
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETTÜRKİYE'NİN DENİZLİ ŞEHRİNDEKİ TEKSTİL İŞÇİLERİARASINDAKİ FİBROMYALJİ PREVALANSIÖZET: Fibromyalji kronik yaygın ağrı, yorgunluk, azalmış uyku kalitesi ve birçokhassas noktalar ile karakterizedir. Türkiye'de son zamanlarda yapılan birpopulasyon çalışmasında prevalans %3,6 olarak saptanmıştır. Tekstil işçileriarasında prevalans çalışması henüz yapılmamıştır. Biz Denizli şehrindeki tekstilişçileri arasındaki prevalansını araştırdık.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Alan araştırması iki evrede yapıldı. İlk evrede dörttekstil fabrikasındaki 655 (523 kadın, 132 erkek) tekstil işçisinin tarama anketidoldurmaları istendi. Sonraki aşamada yaygın ağrısı olanlar uzman bir romatologtarafından değerlendirildi. ACR 1990 fibromyalji sınıflama kriterlerine göre en az11 hassas noktası olanlar fibromyalji olarak tanımlandıktan sonra ayrıntılı klinikve laboratuvar değerlendirilme yapıldı.SONUÇLAR: 48 hasta (%7.3) [(1 erkek(erkeklerin %0.76), 47 kadın (kadınların%9'u)] 655 tekstil işçisinden fibromyalji tanısı aldı. Klinik özellikler şöyleydi;tüm hastalarda yaygın ağrı, %12.5'unda artralji, %14.6'sında Raynaud fenomeni,%41.6'sında uyku bozukluğu, %87.5'inde başağrısı, %52'sinde irritabl barsaksendromu vardı. Tam kan sayımı, idrar analizi, biyokimyasal testler, tiroidstimulan hormon düzeyi ve radyolojik değerlendirmeler normal sınırlarda idi. İleriyaş, kadın cinsiyet, medeni hal (evli olmak), düşük gelir ve artmış çocuk sayısıbizim çalışmamızdaki risk faktörleriydi.TARTIŞMA: Bu çalışma Türkiye'de tekstil işçilerinde fibromyalji prevalansınıaraştıran ilk çalışmadır. Fibromyalji prevalansı daha önce Türkiye'de yayımlananprevalanstan yüksek bulunmuştur. Bu çalışmadaki hastaların klinik tutulumları ileklinikte ayakta tedavi gören hastaların klinik tutulumları arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE PREVALENCE OF FIBROMYALGIA AMONG TEXTILEWORKERS IN THE CITY OF DENIZLI IN TURKEYBackground: Fibromyalgia (FM) is characterized by chronic widespread pain,fatigue, reduced sleep quality and multiple tender points. A recent populationstudy from Turkey found the prevalence of FM as 3.6%. A prevalence studyamong textile workers has not yet been performed. We performed a prevalencesurvey among textile workers in the city of Denizli in Turkey.Materials and Methods: The field survey was done in two stages. In the firststage 655 (523 female, 132 male) textile worker were asked to fill a screeningquestionnaires in the four textile factories. In the next stage who were positive forwidespread pain were examined by an experienced rheumatologist. Patients whohad 11 tender points according to ACR 1990 FM classification criteria werediagnosed as FM syndrome and later a detailed clinical and laboratory evaluationwas done.Results: Fourty-eight patients (7,3%) [(one male(0.76%of males), 47 female(9.0% of females)] of 655 textile workers were diagnosed as FM. The clinicalfeatures were as follows; all the patients had widespread pain, 12.5% hadarthralgia, 14.6% had Raynaud?s phenomenon, 41.6% had sleep disturbance,87.5% had headache, 52% had irritable bowel disease. Complete blood count,urine analysis, biochemical tests, thyroid stimulating hormone levels andradiological examinations were all unremerkable. Increased age, female sex,marial status(being married), low household income and, increased number ofchildren were risk factors for FM in our study.Conclusion: This is the first study investigating FM prevalence among textileworkers in Turkey. The prevalence of FM appears higher than the prevalence ofFM reported before from Turkey. The clinical features of patients in this studywere not different than the clinical features of patients of the out patients clinics.